Кофеинот е диуретик, што значи дека ќе ве натера да уринирате почесто, но после ноќта и спиењето треба да се хидрираме без да изгубиме уште повеќе течност.

За многумина единствената добра работа во утрото е ритуалот на пиење кафе. По првата голтка се чувствувате живи, а по уште неколку се чувствувате поспремни за дневните обврски. Кафето можеби е вашиот најдобар сојузник за почеток на денот, но кога е здравјето во прашање, дали кафето на празен стомак е навистина добра идеја?

Пиењето кафе на празен стомак веднаш по будењето може да влијае на нивото на кортизол и да направи да се чувствувате уште поуморни подоцна во текот на денот. Парвиндер Саго, фармацевт и здравствен советник, објаснува:

Пиењето кафе веднаш по будењето може да го попречи производството на кортизол во вашето тело, поради што ќе бидете повеќе под стрес и ќе чувствувате вознемиреност ако прво испиете кафе, а не чаша вода“.

Парвиндер, исто така, објаснува дека кога ќе се разбудите, вашето тело е дехидрирано бидејќи не сте пиеле течности осум часа (повеќе или помалку).

– Кофеинот е диуретик, што значи дека ќе ве натера да уринирате почесто, но по една ноќ и сон треба да се хидрираме без да изгубиме уште повеќе течност. Би чекала барем еден час откако ќе се разбудам пред да го испијам првото кафе – вели Натали Комова, нутриционист и фитнес експерт и додава дека зголемувањето на хормонот кортизол наутро ќе ви даде привремена будност, но по некое време ќе паднете. и се чувствуваат уморни.

Зголеменото производство на хормонот кортизол може да го наруши вашиот деноноќен ритам и да ве натера да се чувствувате мрзливи, објаснува таа.

– Високото ниво може да го зголеми нивото на шеќер во крвта, предизвикувајќи отпорност на инсулин и ја троши вашата енергија бидејќи телото работи понапорно за одржување на умерени нивоа на гликоза во крвта. Вишокот кортизол може да го попречи вашиот нормален механизам за спиење и квалитетот на сонот бидејќи телото произведува повеќе хормони на стрес ноќе кога нивото на кортизол треба да биде ниско. Лошиот сон може да доведе до замор подоцна во текот на денот.

Espreso, kafa

Значи, што треба да пиете?
Сигурни сме дека многу пати сте слушнале дека треба да го чувате шишето со вода на ноќното масиче и тоа е првото нешто по кое треба да посегнете откако ќе се разбудите. Причината за ова не е само затоа што водата е добра за вас, што е сосема точно, туку затоа што самиот сон дехидрира. Значи, кога ќе се разбудите, водата е единствениот пијалок што му треба на вашето тело.

Имајќи го сето ова на ум, не мора целосно да се откажете од утринското кафе. Наместо тоа, испијте неколку чаши вода пред да пиете нешто друго. Ако не сакате да пиете обична вода првото нешто наутро, исцедете малку лимон или неколку парчиња свежо исечен цитрус во него? На овој начин, можете да го започнете денот со освежителен пијалок.

Кога да пиете кафе?
Се препорачува да се пие кафе три до четири часа по станувањето од кревет, бидејќи хормоните на кортизол имаат тенденција да бидат пониски во тоа време, советува Натали, а Парвиндер додава:

– Од средината на утро до доцна утро – тоа е најдобро време за консумирање кафе. Имате и шест до десет часа да го согорите кофеинот пред да се обидете да заспиете.