Лекарот открива четири начини како да помогне да се прекине маѓепсаниот круг и да се одржи слабеењето.

Ендокринологот и специјалист за дебелина, д-р Марсио Грибелер има добри вести за ова прашање: што се случува најверојатно не зависи од вас.

– Вашето тело се бори да ја одржи тежината што ја имаше пред диетата – открива докторот. А добрата вест е, како што објави веб-страницата на Cleve Land Clinic, дека е можно да се добие и таа битка.

Експертите веруваат дека дури 80 до 95 отсто од оние кои се на диета ги враќаат килограмите кои толку многу се труделе да ги ослабат. Но зошто? Д-р Грибелер вели дека виновникот е вашата „подесена точка на тежина“, која е тежината на која вашето тело е програмирано да биде.

Вашата поставена точка на тежина е комбинација од неколку фактори, како што се генетиката, хормоните, однесувањето и околината. Вашата целна тежина и вашиот метаболизам играат за истиот тим. Ова значи дека вашиот метаболизам согорува енергија со брзина што ќе ја одржи вашата поставена точка на тежина, дури и ако таа точка на тежина е многу потешка отколку што е здрава.

, StoryLand

– Во повеќето случаи, зголемувањето на телесната тежина е постепено, а тоа исто така може постепено да ја зголеми вашата зададена точка на тежина – забележува д-р Грибелер и додава:

– Но, одредени промени во животниот стил можат да го намалат.

Опасниот јо-јо ефект на диетата
Пазете се од таканаречените краш диети, предупредува д-р Грибелер:

– Брзите диети нема да ви ја променат поставената точка. Сите тие се за ограничување на калориите, а вашето тело е многу ефикасно. Можете успешно да изгубите тежина некое време, но во одреден момент, вашето тело едноставно ќе се прилагоди на потребата од помалку калории за да функционира.

Во превод, тоа значи дека губењето на тежината на крајот ќе престане, освен ако не почнете да јадете уште помалку отколку што бара вашата диета. И вашето тело е борец. Штом калориите ќе паднат, тој почнува да прави се што е во негова моќ за да спречи гладување.

Тоа првенствено вклучува зголемување на хормонот на глад. Нивото на хормонот Лептин, хормонот на ситост кој контролира колку се чувствувате сити, се намалуваат. Во меѓувреме, се зголемува нивото на хормонот на глад Грелин. Се чувствувате погладни, дури и откако ќе јадете обичен оброк.

Вашето тело, исто така, често ве залажува да мислите „леле, ова изгледа вкусно!“ Всушност, внесувањето помалку калории го менува начинот на кој ја перципирате и размислувате за храната. Истражувањата покажуваат дека оние кои се на диета стануваат хиперфокусирани на храната, па дури и ја мирисаат. и таа има подобар вкус.

Овие ефекти остануваат со вас долгорочно. На познатото шоу за слабеење „Најголемиот губитник? Натпреварувачите („Најголемиот губитник“) сè уште ги чувствуваа ефектите од дефицитот на калории, дури и шест години подоцна, што го отежнуваше одржувањето на тежината.

– Истражувањата ни кажуваат дека јо-јо ефектот од диетата може негативно да влијае на вашиот метаболизам. Не е важно каква диета следите, малку јаглехидрати, малку маснотии, кетогени, што и да е. Речиси секој пат кога ќе забележиме отскокнување на килограмите – истакнува докторката.

, StoryLand

Како да изгубите тежина – без да ги вратите
За слабеењето да трае вечно, д-р Грибелер советува да се фокусирате на следните четири области.

1. Промена на исхраната

Како можете да создадете здрав, долгорочен план за исхрана до кој можете да се придржувате? Научете што е здраво, а што не. Во тоа може да ви помогне нутриционист или диететичар.

Вежбајте контрола на порциите, дури и кога јадете здрава храна. Избегнувајте празни калории, но лекувајте се одвреме-навреме. Не држете диета, наместо тоа фокусирајте се на создавање здрави навики за живот.

2. Вежбајте

Правете и аеробни вежби (три до пет пати неделно) и тренинг со отпор (два до три пати последователно секоја недела). Во повеќето денови, имајте за цел да вежбате најмалку 25 до 35 минути. Вежбањето најдобро функционира за да се спречи зголемување на телесната тежина, а не да се започне брзо губење на тежината. Треба да разберете дека прекумерното вежбање може да биде исто толку лошо како и прекумерното јадење.

– Вежбањето може некои луѓе да ги направи „супер“ гладни, додека другите да ги измори и неактивни, што може да ја поништи секоја активност што ја имале – објаснува д-р Грибелер, но ги нагласува и кардиоваскуларните придобивки од вежбањето, независно од губењето килограми, бидејќи вежбањето е секогаш добро и важно.

3. Стрес

Стресот не само што предизвикува некои луѓе да јадат повеќе, туку и го зголемува нивото на хормонот кортизол.

– Ако имате повеќе кортизол, завршувате со повисок инсулин и намален шеќер во крвта – вели д-р Грибелер и советува:

– За да се справите, спуштете ја вилушката и обидете се да медитирате или да разговарате со доверлив пријател.

4. Спиј

Недоволното спиење исто така го зголемува нивото на кортизол. Тоа влијае и на донесувањето одлуки, особено на вашата способност да се држите до здрави навики.

Седум до девет часа секоја вечер е магичниот број што ви е потребен за да се справите со стресот. Исто така, му помага на вашето тело да работи со вас, а не против вас – кога станува збор за губење на тежината.