Дали е тоа најслаткиот триаголник и за вас?
Време е за чукање на лубеница. Искусните велат дека не можете да изберете вистинска лубеница, исто како жена, можете само да ја „удрите“, но тоа не е сосема точно за оние кои знаат како всушност треба да звучи познатиот звук на тапкање.

Демек треба да ѕвони.

А кога ќе се избере вистинскиот, треба да се ужива затоа што му угодува на телото во целина.

Ја одржува виткоста
Со сигурност можеме да кажеме дека лубеницата е највкусното освежување за време на топлите денови. Сепак, тоа е многу повеќе од тоа. Во 100 грама лубеница има само околу 30 калории, но и 90 милилитри вода, па истовремено не засладува и хидрира. Затоа е одлична летна закуска.
Што се однесува до витамините, тука се и витамините А и Ц, а богат е и со минерали – магнезиум, калиум, фосфор.

Бидејќи недостатокот на магнезиум често е причина за грчеви во мускулите, лубеницата е одличен избор за спортистите. Исто така, калиумот многу брзо се губи од телото со потење, па затоа е важно да се компензира преку изборот на вистинската храна. Ова е дефинитивно лубеница.

Кралицата на летната кујна
Идеален за коктели, разни овошни салати, па дури и за скара – верувале или не! Таа е неисцрпна инспирација, како за нас денес, така и за нашите баби. Ќе се согласите дека десертот од кора од лубеница е еден од најубавите, нели?

Ви препорачуваме сладолед од лубеница за овие тропски денови. Се што ви треба е сируп направен од чаша вода и две лажици шеќер, половина килограм излупена лубеница и малку нане, по желба. Сето тоа во блендер, па во замрзнувач и по неколку часа – има сладолед!

Секој од нив е скапоцен, а некои вредат и до 7.000,00 долари
Има нешто во методот на препознавање, но има и многу во самата сорта. Една од најскапите лубеници во светот е продадена за неверојатни 7.000,00 долари. Тие што пробале велат дека е како лубеница, само многу послатка и подобра.

Оваа сорта се нарекува „денсуке“, се одгледува во Јапонија и е најретката сорта на лубеница.

П.С.: За оние кои не знаеле – лубеницата е сепак зеленчук. Ок, најслаткиот зеленчук во служба на летото.