8 септември 2022 година беше крајот на една ера. Кралицата Елизабета Втора почина мирно, завршувајќи го своето време како најдолго владеење на британскиот монарх. Цели 70 години, кралицата Елизабета ги исполнуваше своите кралски должности со стоичка гордост. Како глава на кралското семејство, таа инспирираше милиони луѓе како личност која претставуваше одговорност, должност и патриотизам.

Нејзиното чувство за должност беше примерот на нејзината средба со новата премиерка Лиз Трас, само два дена пред нејзината смрт. На 6 септември таа побара од премиерот да формира нова влада, со што Трус стана 15-ти премиер што служеше под нејзино владеење. Првиот беше Винстон Черчил. Се разбира, состанокот на Трас беше само втор пат кога кралицата побара од новиот премиер да формира влада надвор од Лондон. Средбата се одржа во Шкотска, во Балморал, каде кралицата Елизабета летуваше, бидејќи имаше загриженост за нејзината мобилност.

Два дена подоцна, на 96 години, таа почина. Како втор најдолго владеење суверен во светот – само Луј XIV траеше подолго – кралицата Елизабета ја пасти Британија од империја во Комонвелт и виде како светот се менува во ерата по Втората светска војна. Под нејзиното владеење, таа го виде крајот на Студената војна, формирањето на Европската унија и Брегзит. Таа, исто така, забележа промена во ставовите кон Велика Британија, бидејќи членовите на Комонвелтот се разделија и побараа извинување за улогата на земјата во трговијата со робови и малтретирањето на домородните луѓе.

Queen Elizabeth II in 1990.

Низ одливите и тековите на историјата и плимата и осеката на контроверзии што го преплавија нејзиното семејство, некако кралицата Елизабета остана сакана фигура. Иако никогаш не се очекуваше да ја носи круната, нејзиното искачување на тронот на 25-годишна возраст ја наметна во улога на служба до крајот на нејзиниот живот. И најсигурно, таа го одржа ветувањето што го даде на денот на нејзиното крунисување во 1953 година, кога изјави: „Искрено се заложив за вашата служба, како што многумина од вас се заложија на мојата. Во текот на целиот мој живот и со сето мое срце ќе се трудам да бидам достоен за вашата доверба“.

Сега останува на нејзиниот син, Чарлс, да го преземе владеењето и да ги следи нејзините стапки. Веднаш ќе стапи на сила, тој ќе биде познат како кралот Чарлс III, а неговата сопруга Камила ќе ја преземе титулата на кралицата. Еве поглед на она што можеме да очекуваме во наредните денови и месеци по смртта на кралицата Елизабета.

Princess Elizabeth in 1945

Родена во 1926 година од војводата и војвотката од Јорк, таа како дете го добила приврзаниот прекар Лилибет. Иако таа беше трета во редот за круната во моментот на нејзиното раѓање, имаше малку очекувања дека еден ден ќе ја држи круната. Нејзиниот вујко, Едвард, кој беше прв во редот, сè уште беше прилично млад. Првично се мислеше дека ќе има деца кои ќе станат идни наследници. Меѓутоа, историјата имаше поинаков план.

По смртта на дедото на Елизабета, кралот Џорџ V, нејзиниот вујко се искачи на тронот како крал Едвард VIII. Помалку од една година подоцна, тој абдицирал поради неговата желба да се ожени со разведената социјалистка Волис Симпсон, а таткото на Елизабета станал крал. Со оглед на тоа што родителите на Елизабета немаа машки наследници, таа беше следна во редот за преземање на круната. Кога нејзиниот татко, кралот Џорџ Шести, починал по долго боледување во 1952 година, таа ја презела функцијата монарх.

Queen Elizabeth II and Prince Philip, Duke of Edinburgh in 1952

До моментот кога станала кралица Елизабета Втора, таа веќе ги извршувала кралските должности. Во брак со принцот Филип од 1947 година, таа исто така беше мајка, откако го роди Чарлс само една година подоцна. Принцот Филип, кој почина во 2021 година, беше постојан извор на сила и поддршка. Во едно интервју од 1997 година, таа размислуваше, велејќи: „Мојот сопруг едноставно беше мојата сила и останувам сите овие години, и му должам долг поголем отколку што тој некогаш би барал“.

Нејзиното крунисување беше првото што се емитуваше на телевизија, при што 75% од домаќинствата во Обединетото Кралство го следеа настанот. Во текот на своето владеење, таа го користеше своето присуство за да ја поттикне дипломатијата. Ова ја вклучуваше посетата на Западна Германија во 1965 година, прва на британско кралско семејство од 1913 година. Таа исто така беше клучна во менувањето на начинот на кој јавноста гледаше на кралското семејство. За време на нејзината револуционерна посета на Австралија и Нов Зеланд во 1970 година, таа одеше по улиците за да ги поздрави толпата и ја отфрли вековната традиција на едноставно мавтање од возило. Тоа е традиција која продолжува

President Ronald Reagan riding horses with Queen Elizabeth II during visit to Windsor Castle in 1982

Во текот на нејзиното владеење, таа се сретна со 13 актуелни американски претседатели и многу други светски лидери како Индира Ганди, Михаил Горбачов и секој германски канцелар од Втората светска војна.

Таа била позната и по љубовта кон животните, особено кон коњите и кучињата. Својот прв коњ го возела на 3 години и била доживотна обожавателка на коњски трки. Таа го наследила одгледувањето и тркачките коњи од нејзиниот татко кога го презеде тронот и имаше речиси 2.000 победи како сопственик на тркачки коњи. Еднакво на нејзината љубов кон коњите беше и нејзината посветеност кон нејзините кучиња и особено кон коргите. Кралицата е позната по тоа што ги популаризираше велшките корги Пемброк, бидејќи во својот живот одгледала и поседувала над 30.

Queen Elizabeth II receiving bouquets of flowers from children in Ontario, Canada in 1959.

Она што се случува сега е дел од внимателно кореографираниот план наречен Операција Лондон Бриџ. Прво создаден во 1960-тите и ревидиран неколку пати во текот на годините, тој е детален погребен план за кралицата Елизабета Втора. Операцијата Лондон Бриџ започна веднаш штом помина монархот, со конкретни детали за тоа кој и по кој редослед треба да биде информиран за нејзината смрт. Според планот, приватниот секретар на кралицата Елизабета беше првиот функционер кој му ја пренесе веста на премиерот, по што објавата се прошири низ синџирот на команда. Биле информирани и владите на сите нации на Комонвелтот, каде што кралицата исто така била суверена.

Печатот е исто така дел од планот, со тоа што Би-Би-Си се префрли на подготвени портрети пред презентерите, облечени во темна облека, да излезат во етер за да ја објават веста. Операцијата Лондон Бриџ, исто така, дава детали за специјалните поздрави со оружје, знамињата кои се веат на половина копје и кога владините претставници даваат јавни изјави.

Balmoral Castle

Во исто време, уште еден план наречен Операција Еднорог е исто така во акција. Овој план беше создаден за да се разговара за тоа што ќе се случи ако кралицата се случи да умре додека беше во Шкотска, што всушност се случи. Операцијата „Еднорог“ бара телото на кралицата Елизабета да биде положено во Палатата Холирудхаус, официјалната резиденција на монархот во Единбург. Нејзиниот ковчег потоа ќе биде однесен по Кралската милја до катедралата Сент Гилс, по што ќе биде поставен во воз за да се врати назад во Лондон.

Десет дена по нејзината смрт, државниот погреб ќе се одржи во Вестминстерската опатија, предводен од надбискупот од Кентербери. Телото на кралицата ќе биде погребано во гробница во меморијалната капела на кралот Џорџ VI во капелата Свети Џорџ, замокот Виндзор, веднаш до принцот Филип. Денот на погребот ќе биде прогласен за национален ден на жалост, со две минути молчење што ќе се одржи напладне низ Обединетото Кралство.

Кога ќе биде крунисан кралот Чарлс III?

King Charles III

Штом почина кралицата Елизабета Втора, нејзиниот син принцот Чарлс стана крал. На денот на нејзината смрт беше објавено дека тој официјално ќе се вика крал Чарлс III. Неговата сопруга Камила сега е кралица консорт. Додека операцијата Лондонски мост го детализира погребот на кралицата Елизабета, операцијата пролетна плима го поставува планот за искачувањето на кралот Чарлс на тронот.

Се очекува дека во сабота, 10 септември 2022 година, свеченото тело познато како Совет за пристапување ќе се состане во палатата Сент Џејмс во Лондон за официјално да го прогласи новиот крал. Откако прогласот ќе се прочита на глас, тој е потпишан од високи функционери како што се премиерот и лорд канцелар.

Кралот Чарлс потоа ќе присуствува на вториот состанок со Советот за пристапување каде што ќе даде изјава и ќе се заколне дека ќе ја поддржува црквата на Шкотска. Потоа од балконот над Фририскиот двор во палатата Сент Џејмс ќе биде објавена јавна објава дека Чарлс е крал.

Queen Elizabeth and Royal Family at the 2018 Trooping the Colour

Од тој момент натаму, кралот Чарлс е монарх во секој поглед – освен еден. Тој нема да може да носи круна до неговото крунисување. А тоа, најверојатно, нема да се случи барем една година во знак на почит кон неодамна починатиот монарх. Всушност, крунисувањето на кралицата Елизабета се одржа повеќе од една година откако почина нејзиниот татко.

На 73 години, кралот Чарлс е добро подготвен за својата улога. И за време на овогодинешниот јубилеј, кралицата Елизабета ја изрази својата доверба во нејзиниот син и снаа да го продолжат своето наследство.

„Кога, во полно време, мојот син Чарлс ќе стане крал“, рече таа, „Знам дека ќе му ја дадете и нему и на неговата сопруга Камила истата поддршка што ми ја дадовте мене“.