Доделувањето на наградите Еми, 74-то по ред, беше проследено со значајни моменти и историски пресвртници. Ова беше особено точно за Зендаја, која стана првата афро-американска актерка која двапати победи за најдобра актерка. Станува збор за улогата на тинејџерката Ру во хит серијата „Еуфорија“.

Зендаја беше една од најголемите ѕвезди во подем во изминатите неколку години, а се појави во хит филмови како што се трилогијата на Спајдермен на Џон Вотс, Дина и Најголемиот шоумен, но токму во еуфоријата таа се покажа како врвна актерка.

Ру, ликот со кој се здружува, е многу сложен: искрен, инспиративен, бунтовен, но и трагичен. Она што Зендаја го донесе на улогата во последните две сезони од шоуто е ништо помалку од маестрално. Особено минатата сезона кога Ру се најде во неколку емоционално интензивни ситуации додека продолжи да се бори со зависноста.

На слична белешка, во нејзиниот моќен говор на наградите, Зендаја им се заблагодари на фановите на шоуто што ги споделија своите приказни за тоа како Ру им помогнал во нивниот сопствен процес на лекување. Ова е причината поради која серијата одекна со толку многу луѓе.

Дури и ако не можеме да се поврземе со специфичната зависност на Ру, гледањето на Ру како се бори со неа не принудува да се видиме себеси преку нашите лични демони. Леснотијата со која Зендаја го отелотворува ликот на Ру ја прави навистина голем уметник.

Сепак, тоа е само на наративната страна на нештата. Од гледна точка на реалниот свет, она што Зендаја го постигна во однос на прикажувањето на овој лик е толку важно. Актерката има ризница на забележителни изведби досега во нејзината млада кариера, а грижата што таа продолжува да ја посветува на нејзиниот лик Ру значи многу. Таа имаше огромно влијание врз луѓето кои се борат со зависноста

Од своето деби во 2019 година, „Еуфорија“ е една од најдобрите тинејџерски драми некогаш направени благодарение на кинематографијата што го одзема здивот, емотивно сложеното пишување и моќните изведби. Зендаја, која исто така стана извршен продуцент на серијата во втората сезона, а нејзиниот портрет на Ру само го зголемува ѕвездениот успех на серијата.