Менито на Мекдоналдс додава интересен нов прилог

Помфритот е совршен додаток за речиси секој оброк, сендвич или плескавица во ресторан. Сепак, глобалниот недостиг на пржени производи предизвикани од проблеми со синџирот на снабдување предизвика установите за брза храна да бараат други, исто толку вкусни, опции за гарнир за да ги задоволат клиентите.

Мекдоналдс MCD дури мораше да го отфрли нивното големо пржено месо од менито во некои земји. Сепак, добри вести за вас, проблемот со синџирот на снабдување со компири не влијаеше на Соединетите држави.

Мекдоналдс има многу интересни придружни јадења кои се разликуваат од земја до земја, често воведувајќи популарно јадење важно за земјата. На 20 јули, компанијата претстави нов прилог: јапонски кари ориз.

Мекдоналдс има различен тип на гарнир
Дали јапонскиот кари ориз е достапен во јапонскиот Мекдоналдс? Иронично, тоа е достапно само во Тајланд. Пред десет години Мекдоналдс имаше кари ориз во Тајланд, но тоа беше тајландски кари. Овој пат, тие се одлучија за јапонски кари ориз.

Можете да го нарачате вашиот јапонски кари ориз од паметна машина на Мекдоналдс во продавницата, каде што може да ја преземе вашата нарачка без да мора да ја нарачате кај вработен. Овие системи се уште не станале популарни во Јапонија, па затоа Мекдоналдс е малку футуристички.

На менито на Мекдоналдс има два вида јапонски кари ориз. Едното е јапонско пржено пилешко со кари, а второто е пржено пилешко со кари ориз со јајца. Првиот чини 2,42 долари, а вториот 2,96 долари. Можете исто така да го направите оброк со пилешки грутки, пржење и пијалок за 4,05 долари и 4,59 долари.

Кари оризот доаѓа во црна пластична кутија со пржено пилешко и ориз од едната страна и плитка кутија кари од другата, во која има малку зеленчук.

Мекдоналдс не е познат по тоа што прави промени или дополнувања на своето споредно мени во САД. Таа знае дека нејзините клиенти го сакаат она што е веќе на менито, а U.S. Мекдоналдс успева и покрај тоа што редовно додава нови додатоци. Најмногу што додале е пакетче со зачини што можете да го ставите на помфритот и зачаден сос од сирење начо, но тие веќе не се достапни.

Мекдоналдс во други земји често додаваат нови додатоци за да го одразат културно значајниот оброк во таа земја. На пример, австралискиот Мекдоналдс има џебови со шунка и сирење, додека кинескиот Мекдоналдс има чај од боба и црвен грав.

Сегашната листа на страни на У.С. Веб-страницата на Мекдоналдс е светски познатиот помфрит и парчиња јаболка за здрав оброк на вашето дете. Се чини дека стратегијата функционира за САД. Мекдоналдс бидејќи е најголемиот и најпопуларен синџир за брза храна во Америка.

Бургер Кинг е корисен со страните, вклучително и прстени од кромид, каснувања од халапено чедар, стапчиња од моцарела и младенчиња. Мекдоналдс, сепак, не претстави страна на прстенот на кромид за да се натпреварува со Бургер Кинг за битка на прстените на кромидот.