Џордан Белфорт присуствува на премиерната забава за „Волкот од Вол Стрит“ во балската сала Розеланд во Њујорк.

Џордан Белфорт, вистинската инспирација зад „Волкот од Волстрит“, беше домаќин на неговата прва работилница за криптовалути минатата недела. Нејзините девет учесници платија еден биткоин – или приближно 40.000 долари – за да присуствуваат на часот „мајстори“ што се одржа во имотот на Белфорт во Мајами, објави Њујорк Тајмс во петокот.

Во видеото за промовирање на настанот, поранешниот брокер за акции и осуден престапник рече дека „големо инвестира“ во крипто и NFT, кои ги нарече „иднина на финансиите“.

Белфорт се изјасни за виновен во 1999 година за измама на повеќе од 1.500 индивидуални инвеститори од 200 милиони долари. Откако отслужи 22 месеци затвор, Белфорт ги објави своите сега познати мемоари и стана мотивациски говорник. Неговиот TikTok @wolfofwallstreet има 3,7 милиони следбеници.

Неодамнешниот фокус на биткоинот, сепак, е остар пресврт од претходните ставови на Белфорт за криптовалутите, кои тој ги изрази во видеото на YouTube од 2018 година со наслов „На пазарот на биткоин конечно останаа поголеми будали“.

 

 

 

За време на видеото, Белфорт вели дека зголемената вредност на Биткоинот е благодарение на теоријата за „поголема будала“, која вели дека преценетите средства сè уште можат да се продаваат за профит ако можете да најдете „поголема будала“. Тоа е, додека на пазарот не снема будали да измамат.

„Го знам ова подобро од кој било во светот“, рече тој. „Не сум горд на тоа, но го правам. Го живеев ова, јас бев типот од другата страна.

Тој потоа продолжува да го нарекува крипто „масовна заблуда“, „лудо лудило“ и „брод што тоне“. Претставник на Белфорт не одговори на барањето на Инсајдер за коментар.

Работилницата за крипто на Белфорт беше продадена како „интимно финансиско искуство“ каде што присутните учат за метаверзите, крипто и децентрализираните финансии. Според извештајот на Њујорк тајмс, девет гости биле избрани од 600 апликации, вклучително и крипто-рудар од Казахстан и блокчејн подкастер со компанија за покриви во Ајдахо.

И покрај историското негодување на Белфорт за финансиска регулација, тој претходно повика на „масовна регулација“
на дигитална валута во интервју за CoinDesk во 2021 година.

„Колку побрзо таа масивна регулатива дојде на пазарот, толку е подобро за биткоинот, стабилните и сè друго“, рече тој.