На интернет со години „циркулира“ информација дека секој човек треба да пие вода со малку исцеден лимон наутро на празен стомак. Дали е ова добра навика и колку е добра?

Лимонот има многу поволни ефекти врз здравјето на луѓето, кои се познати веќе долги години, па не е чудно што во комбинација со вода може да донесе добри резултати.

Oва се причините поради кои наутро треба да пиете чаша вода со стискање лимон.

1. Помага при слабеење
Иако водата со лимон сама по себе нема да доведе до чудесно губење на тежината, таа дефинитивно може да ви помогне да постигнете побрзи и подолгорочни резултати.

– Водата може да помогне во контролата на тежината со поддршка на хидратација, зголемување на енергијата и помагање за регулирање на метаболизмот и варењето – вели диететичарот и експерт за слабеење Џоан Конечни.

Во една студија во списанието „Hospital Nutrition“, експертите спроведоа студија која вклучуваше различни стратегии за губење на тежината. Секоја стратегија вклучуваше пиење повеќе вода и сите даде добри резултати.

Како што заклучиле, пиењето чаша вода пред оброк може да ја намали количината на храна што ја јадете.

2. Ја чисти кожата
Лимонот, како и другите цитрусни овошја, е богат со витамин Ц, кој е неопходен за производство на колаген, кој е одговорен за еластичноста и јачината на кожата. Витаминот Ц е исто така моќен антиоксиданс кој ги неутрализира слободните радикали присутни во кожата кои се акумулираат поради загадувањето на воздухот и ултравиолетовото зрачење.

Limun

3. Го подобрува варењето
Сокот од лимон помага да се елиминираат штетните материи и токсините од телото. Благодарение на супстанциите што ги содржи, сокот од лимон го поттикнува црниот дроб да произведе супстанца, односно киселина, која е неопходна во процесот на варење на храната. Витамините и минералите кои се наоѓаат во сокот од лимон ја чистат цревната флора од токсини.

Дигестивните својства на лимонот ги ублажуваат непријатните симптоми на варење, како што се болки во стомакот, подригнување, надуеност и слично.

Топол или ладен пијалок?
– Не е важно дали наутро пиете топла или ладна вода со лимон – вели диететичарката Изабел Смит.