За да го запознаеме роденденот на една од најомилените актерки на сите времиња, неодоливата Никол Кидман, која на 20 јуни ќе го прослави со своите најблиски, ви пренесуваме неколку интересни детали од нејзиниот живот.

Австралиската актерка со раскошен талент е родена во 1967 година во Хонолулу, Хаваи. Таа е позната по својот извонреден талент и разноврсност, но и по нејзиното природно чувство за филантропија и хуманитарна работа.

 

Dodela Oskara 2022

Од почетокот на кариерата, оваа австралиска убавица ја заинтригира јавноста со нејзиниот егзотичен изглед во вид на црвенокоси локни и речиси секогаш со ладно држење.

Таа беше во најголемиот фокус на јавноста кога ја започна својата врска, која подоцна заврши со бракот со Том Круз на снимањето на филмот „Days of Thunder“. Ќерката Изабела Џејн и синот Конор Ентони беа нивни посвоени деца. Никол и Том се разведоа по 10 години заеднички живот, наведувајќи ги „непомирливите разлики“ како причина за раскинувањето.

Сепак, овој филм ја отвори вратата на светската слава. Во нејзината повеќедецениска кариера беа објавени големи блокбастери, како што се филмовите „Австралија“, „Студена планина“, „Мулен Руж“ (мјузикл во кој го покажа сиот свој талент за сценско и музички изведба)…

По бурниот развод со Круз, на еден од настаните организирани од Австралијците во Америка, Никол се запознава со Кит Урбан, австралиски кантри музичар, со кој ги има ќерките Сандеј Роуз Кидман Урбан и Фејт Маргарет Кидман Урбан.

Во последниве години, Никол се повеќе прибегнува кон естетски корекции. Многумина веруваат дека претерала во користењето на ботокс, а овој вид на подмладување особено ги разочара нејзините обожаватели кои најмногу и замеруваа.

Во пресрет на својот 55-ти роденден, кој ќе го прослави утре, Никол може да се гордее со сите свои животни и деловни достигнувања. Тој е амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ од 1994 година, а на УНИФЕМ од 2006 година. Таа го доби највисокото цивилно признание од австралиската влада за нејзиниот придонес во изведувачките уметности и хуманитарната работа за здравјето на жените.

Во „Били Батаџ“ ја доби својата прва номинација за Златен глобус, а потоа следуваат „Далеку и далеку“ и „Бетмен засекогаш“.