Без разлика дали играла главни или помали улоги, Мерил придонесувала со своите вештини во секој проект за подоцна тие да станат евергрини.

Мерил Стрип е жена чиј успех не може да се оспори – нејзините 21 номинација за Оскар, нејзините три добитници на Оскар, нејзиното неуморно застапување за правата на жените и фактот дека таа е на врвот на холивудската А-листа неколку децении се навистина работи што вреди да се восхитуваат. .

Сите ја знаеме како безмилосната Миранда Пристли во филмот „Ѓаволот носи Прада“ или симпатичната Џулија Чајлд во „Џули и Џулија“. Мерил Стрип е неприкосновена холивудска кралица со нејзините разновидни изведби, која може да ја изведе секоја улога со апсолутна леснотија.

Колку и да е силно нејзиното уметничко влијание, таа плени со ист интензитет дури и надвор од екранот, без разлика дали се работи за мудрости зборови во нејзините интервјуа или појавувања на црвениот тепих. Во рамките на нејзиниот 73 роденден ви ги претставуваме нејзините најзабележителни улоги.

1. Менхетен (Вуди Ален, 1979)

Нашироко се смета за еден од најголемите филмови на Вуди Ален, „Менхетен“ ја раскажува приказната за разведен телевизиски писател кој се забавува со тинејџер кога ќе се заљуби во љубовницата на својот најдобар пријател. Глумејќи покрај Ален во една од нејзините најрани улоги на екранот, Комик покажува зошто се смета за толку прекрасна во современото кино, вбризгувајќи го филмот со шарм, романса, па дури и малку комедија. Менхетен подоцна ќе се покаже како еден од најдобрите филмови за Метил Комикс.

2. Ѓаволот носи Прада (Дејвид Френкел, 2006)

Признаена како една од нејзините најпопуларни улоги, актерката го толкува ликот на Миранда Пристли, главна уредничка на реномиран магазин. Како најомилена антагонистка, Стрип ја освои публиката, заедно со Ен Хатавеј, која ја игра нејзината нова асистентка. Блескајќи во главната улога, за која беше номинирана за Оскар, Комик ги надминува Емили Блант, Стенли Тучи и Сајмон Бејкер, а нејзините изјави од овој филм се сметаат за важен дел од поп културата.

3. Челичната дама (2011)

„Челичната дама“ е изненадувачки и интимен портрет на Маргарет Тачер (ја игра Мерил Стрип), првата и единствена сопруга на премиерот на Обединетото Кралство. Една од најпознатите и највлијателните жени на 20 век, Тачер излезе од никаде за да ги сруши бариерите на полот и класата за да биде слушната во светот во кој доминираат мажи. Настапот на Мерил Стрип беше широко ценет и се сметаше за еден од најголемите во нејзината кариера.

Таа ја доби својата 17-та номинација за Оскар и на крајот ја освои наградата по трет пат, 29 години по нејзината втора победа.

4. Крамер против. Крамер (Роберт Бентон, 1979)

Емоционалната драма е добро позната класика за маж опседнат со работа, кој е принуден да ги научи долго запоставените родителски вештини откако неговата сопруга го напуштила. Ова прераснува во жестока битка за старателство над детето што открива некои тешки лузни оставени од нивниот брак. Со динамиката на Мерил Стрип и Дастин Хофман кои формираат застрашувачко дуо, оваа емотивна драма е проткаена со силни емоции.

Започнува со брак исполнет со многу несреќа, его и себичност, а завршува со двајца слободни луѓе кои научиле важни работи за својот живот и како сакаат да живеат. Филмот освои пет Оскари, вклучувајќи го и Оскарот на Мерил за најдобра споредна женска улога.

5. Изборот на Софија (Алан Џ. Пакула, 1982)

Нема подобар филм во филмографијата на Мерил Стрип од „Изборот на Софија“, брутална повоена драма во која актерката го игра главниот лик, жена која е принудена да живее со незамислива одлука да го спаси својот син или ќерка.

Таа доби Оскар за најдобра главна женска улога, а самата сцена „Избор“ беше достојна за огромни пофалби. Блескајќи покрај Келвин Клајн и Питер МекНикол, Комик и остави на оваа драма непогрешлив уметнички впечаток, правејќи ја една од најинтересните повоени приказни во историјата на кинематографијата.