Владата на Обединетото Кралство го одобри преземањето на ФК Челзи во вредност од 5,3 милијарди долари од конзорциум предводен од косопственикот на ЛА Доџерс, Тод Боли.

Тоа доаѓа еден ден откако продажбата беше одобрена од англиската Премиер лига, која во соопштението наведе дека конзорциумот го поминал тестот на сопствениците и директорите.

„Владата на Обединетото Кралство доцна синоќа дојде до позиција каде што би можеле да издадеме лиценца што дозволува продажба на Челзи“, рече владиниот портпарол во соопштението од средата.

Челзи на почетокот на март беше ставен на продажба од неговиот сопственик, рускиот милијардер Роман Абрамович, веднаш по руската инвазија на Украина.

Набргу потоа, Абрамович доби шлаканица со санкции што го спречија да профитира од продажбата.

Во средата, британската влада соопшти дека средствата од продажбата ќе одат на замрзната банкарска сметка, а потоа ќе бидат донирани во добротворни цели.

„По санкциите на Роман Абрамович, владата работеше напорно за да се осигура дека Челзи ќе може да продолжи да игра фудбал. Но, секогаш бевме јасни дека долгорочната иднина на клубот може да се обезбеди само под нов сопственик. продолжи нејзината изјава.

„По обемната работа, сега сме задоволни дека целосниот приход од продажбата нема да биде од корист за Роман Абрамович или кој било друг санкциониран поединец. на војната.

„Денешните чекори ќе ја обезбедат иднината на ова значајно културно богатство и ќе ги заштитат навивачите и пошироката фудбалска заедница. Разговаравме со релевантните меѓународни партнери за потребните лиценци и им благодариме за сета нивна соработка.

Конзорциумот на Boehly ги вклучува швајцарскиот милијардер Хансјорг Вис, британскиот развивач на имот Џонатан Голдштајн и американската инвестициска фирма Clearlake Capital.

Боли ќе биде контролниот сопственик на Челзи, но Клирлејк презема мнозински удел во клубот.