Примарната функција на витаминот Ц е производство на колаген, главната протеинска супстанција во телото.

Нашите тела не можат сами да произведуваат витамин Ц, но оваа важна хранлива материја има многу важни здравствени придобивки и може да се добие од различни извори на храна.

– Примарната функција на витаминот Ц е производство на колаген, главната протеинска супстанца во телото – вели Аби Гелман, регистрирана диететичарка и готвачка.

Витаминот Ц е исто така витален за здрави непца и спречување на брзи модринки.

Покрај тоа, витаминот Ц му помага на нашето тело во имунитетот и апсорпцијата на други хранливи материи. Исто така, ни помага да одржуваме здрави коски, заби и кожа и е антиоксиданс, што значи дека се бори со слободните радикали кои можат да предизвикаат болести и да го забрзаат процесот на стареење.
– Конзумирањето на храна богата со витамин Ц е поврзано со превенција и/или лекување на голем број здравствени состојби, како што се ракот, кардиоваскуларните болести и обичната настинка – вели Гелман.

– Витаминот Ц, исто така, ви помага да го апсорбирате не-хем железото, кое е типот што се наоѓа во растителната храна како што е лиснатиот зеленчук. Не можеме лесно да го апсорбираме не-хем железото, но витаминот Ц работи синергетски за да ни помогне полесно да ги апсорбираме хранливите материи.

Но, дали е вистина дека треба да се „наполниме“ со витамин Ц кога чувствуваме дека ќе настинеме? Не мора, вели регистрираната диететичарка Лорен Шарп.

Таа објаснува дека во прегледот на 29 студии од 2013 година во кои учествувале повеќе од 11.000 учесници, земањето витамин Ц секој ден не го намалува ризикот од настинки кај општата популација.

Сепак, некои истражувања покажуваат дека високите дози на витамин Ц можат да ја намалат должината на симптомите на настинка, вели таа, истакнувајќи дека за тоа се потребни значителни дози од 8.000 mg на ден.

– Витаминот Ц е витамин растворлив во вода, па секоја количина што не му е потребна на телото (повеќе од 400 мг) ќе се излачи во урината – вели таа.

Дополнително, дневната доза поголема од 2.000 mg може да предизвика стомачна болка, дијареа и гадење.

Генерално, Шарп истакнува дека не се препорачува земање високи дози на витамин Ц без одобрение од регистриран диететичар или лекар. Наместо тоа, ќе сакате да се стремите кон околу 75 mg на ден (жени) или 90 mg на ден (мажи), според Националниот институт за здравје.

Барате вкусна храна која ќе ви помогне да внесувате доволно витамин Ц секој ден? Еве некои од најдобрите извори на витамин Ц, препорачани од д-р Гелман и Шарп.

Пиперки
Дали знаевте дека пиперките се полни со витамин Ц? Во една црвена пиперка, ќе добиете околу 150 mg витамин Ц. Но, не мора да се држите до црвената, портокаловата и жолтата; дури и зелените пиперки се исто така одлични извори на витамин Ц. Во исто време, ќе добиете и витамин А, калиум, фолна киселина, витамин Е и витамин К. 3Како да се јаде: Исечете го и додадете го во салата или натопете го во хумус. Одлична е и комбинацијата со матени јајца за појадок.

Портокалите
Како еден од најпопуларните и најпознатите извори на витамин Ц, еден просечен портокал содржи околу 70 mg витамин Ц.

Како да се храните: Апсолутен победник е свежо цедениот сок од портокал – доколку ова сè уште не сте го пробале, ја пропуштате „чашата“ здравје. Додадете го во смути за појадок, ставете го во кеса за ужина што лесно се пакува, користете го сокот во мафини, колачи или други печива од цитрус.

Брокула
Тешко е да се одречат нутритивните придобивки од брокулата, бидејќи секоја чаша содржи 88 mg витамин Ц, меѓу другите важни хранливи материи како влакна, протеини и калиум.

Како да се јаде: Печено и додадено во тестенини или житарки, исечени сурови и потопени во хумус.

Домати
Еден домат со средна големина содржи скоро 80 ​​mg витамин Ц. Ова разноврсно овошје е вкусно во секое време од денот, добро функционира суров или варен и лесно може да се вклучи во речиси секој појадок, ручек или вечера.

Како да се јаде: Гответе сос од домати, додајте го во салати, испечете го со друг зеленчук, задолжително додајте го во која било сезонска салата.

Јагоди
Многу луѓе не го сфаќаат тоа, но јагодите се всушност одличен извор на витамин Ц. Секоја порција јагоди содржи речиси 90 mg витамин Ц.

Како да се јаде: Додадете јагоди и цитрус во овошна салата или парче богата со витамин Ц и додадете малку грчки јогурт и гранола за хранлив појадок. Јагодите се исто така одлична опција за десерт.

Папаја
Една шолја папаја содржи речиси 90 mg витамин Ц. Ако никогаш не сте го пробале ова вкусно и хранливо овошје, сега е вашиот изговор да го пробате.

Како да се јаде: Откако ќе ги извадите семките, земете лажица и уживајте во овошјето, прелиено со јогурт и гранола или додадено во овошна салата.

Киви
Ако јадете околу две киви со стандардна големина, ќе добиете околу 130 mg витамин Ц.

Како да се јаде: додадете го во овошна салата или направете смути.

Ананас
Една чаша витамин Ц обезбедува речиси 80 mg витамин Ц. Дали знаевте дека ананасот е и природен антиинфламаторно средство, благодарение на ензимот наречен бромелаин?

Како да се јаде: Изблендирајте во смути, додадете во овошна салата, на скара.

Запомнете: Витаминот Ц игра важна улога во поддршката на имунолошкиот систем. Целта е за околу 75 mg на ден за жени и 90 mg на ден за мажи.