Приказната за подемот и падот (и повторното издигнување) на Гучи раскажана од оние што го преживеале.

Патриција Реџани и Маурицио Гучи се венчаа во 1973 година, а подоцна добија две ќерки, Алесандра и Алегра. Додека Маурицио го водеше семејниот бизнис, Патриција стана главен советник на Гучи. Бидејќи Маурицио беше единственото дете на Родолфо Гучи, тој го наследи мнозинскиот удел на неговиот татко во Гучи. Секако, ова доведе до некои семејни тепачки, а Маурицио се вплетка во јавна правна битка против неговиот вујко Алдо Гучи, кој се бори за целосна контрола на компанијата.

Маурицио победи. Набргу потоа, во 1985 година, тој ја напушти Патриција и неговите ќерки за живот со неговата нова девојка, Паола Франки. Во 1993 година, Маурицио, по период на сериозно непромислено трошење, беше принуден да ги продаде своите акции во компанијата на Investcorp, за 120 милиони долари.

Сè беше прилично тивко неколку години; до 27 март 1995 година. Џузепе Онорато, вратарот на зградата исто така бил застрелан, иако преживеал. Меѓутоа, Маурицио колабирал и починал на скалите од неговата канцеларија.

Патриција беше непосреден осомничен, насликана како презрена поранешна сопруга која беше познато дека ги споделуваше своите желби за смртта на Маурицио. Но немаше докази и така две години случајот беше ладен. Во 1997 година, дојава доведе до апсење на Патриција, а во 1998 година следеше медиумско лудило и сензационализирано судење.

За време на судењето, беше откриено дека Патриција ангажирала четворица соучесници да го извршат убиството на Маурицио. Овие соучесници ја вклучуваа нејзината лична психичка и поранешна БФФ Пина Ауриемма, пријателка на Пина која и помогна да ги постави убиец, платен убиец и возач на бегство.

Иако таа тврди дека е невина, тврдејќи дека Пина го организирала убиството, а потоа ја уценувала, Патриција беше осудена за организирање на убиството на Маурицио и осудена на 29 години затвор. Долги затворски казни добија и другите тројца инволвирани во убиството.

Во октомври 2016 година, по одлежувањето на 18 години, Патриција Реџиани беше ослободена од затвор.

Значи, која е вистинската приказна зад „Куќата на Гучи“?

„Куќата на Гучи“ е адаптиран од нефикционата книга на Сара Г. Форден од 2001 година, „Куќата на Гучи: Сензационална приказна за убиство, лудило, гламур и алчност“. Книгата е испитување зад сцената на бурното наследство на семејството Гучи – особено бракот на италијанската социјалистка Патриција Реџани и наследникот на Гучи Маурицио Гучи – и неговото последователно, скандалозно убиство.