Таа се издигна од сиромаштијата и стана првата црна личност што ја освои тројната актерска круна. Сега таа ја игра Мишел Обама и се отвора за нејзиниот тежок пат кон врвот.

Секој од нас имаше егзистенцијални кризи за време на заклучувањето и ги смирувавме со ново хоби. Направивме загатки од илјада парчиња. Ние плетевме и плетевме. Научивме нови песни на нашите гитари, печевме премногу ревносно и се поврзавме со нашиот растителен свет. За Виола Дејвис, тропањето во нејзината замок вреден 5 милиони долари во езерото Толука, Лос Анџелес, беше пишување, иако природата на тоа беше помалку смирувачко отколку зјапање во дното на егзистенцијалната криза. Која сум јас? Што треба да значи мојот живот? Ако не е тоа – Оскар, огромната патека на признанија, дворот и бањите и базенот со солена вода – тогаш што е?

„Го изгубив умот за време на пандемијата“, ми вели таа од нејзината спална соба, облечена пред фотографирање во сив дуксер и широка волнена капа. „Само талкав низ оваа куќа како Мери Тајрон во Long Day’s Journey Into Night“. Таа се смее за тоа (има длабока смеа и длабок, моќен глас наследен од нејзината баба), но мемоарите што произлегуваат од времето поминато во пишување се сè само не лесни. Таа има приказна за раскажување, привлечна, емотивна, на моменти трпелива приказна, со патос и болка, триумф и откуп, поставувајќи нов репер за славната исповедничка пишува Диана Еванс во новиот број на Гардиан.

Finding Me е свртување на страници, напишано со наративно знаење и стилска компетентност.

„Секогаш кога сте мирни, секогаш кога сте тивки, секогаш кога ќе спуштите сè, тогаш сè во вашиот живот доаѓа во полн фокус. Доаѓа кај вас како чекан“, вели таа за големата пауза предизвикана од Ковид. Но, не беше само пандемијата што ја доведе до празен екран. Кризата веќе беше во процес.

„Мислам дека тоа се случува откако мојот статус почна да се зголемува“, вели таа.

„Кога првпат се крева, тоа не е ништо друго освен возбуда, ништо друго освен разбирање дека ова е кулминација на вашата напорна работа, вашиот талент. Едноставно се чувствуваш како Бог да те благословил – сè уште го чувствувам тоа.

„И потоа продолжува: она што никој не ви го кажува за тоа дека сте „на врвот“ се ситниците од тоа, цената на тоа, притисокот од него, одговорноста и на крајот разочарувањето. Се чувствувате како да сте нашле нешто што сакате да го правите и сте го направиле, целиот живот ви е сошиен – и потоа го удирате, и тоа е само ниво на празнина, на прашување што значи вашиот живот, а потоа се уривате во изгори. Морав да се вратам на изворот и да го разгледам мојот живот, да ги прегледам моите приказни, да се катапултирам во нешто за да можам да најдам дом – најди ме си велев цело време. Бев изгубена во сето тоа“.

Во 2016 година, со Оскар за најдобра споредна женска улога за нејзината улога во Огради, заснована на драмата на Август Вилсон, Виола Дејвис стана првата Афроамериканка која ја постигна тројната круна на Оскар, Тони и Еми за глума (Тони беше за Бродвејската улога во Вилсоновиот крал Хедли II; Еми за ТВ правниот трилер Како да се извлечеш со убиство). Таа е најноминирана црнка во историјата на наградите на Академијата (таа доби номинации за Black Bottom на Ма Рејни, друга адаптација на Вилсон, како и The Help and Doubt) и е рангирана во првите 10 на Њујорк Тајмс список на најголемите актери на 21 век. Нејзиното извршување на нејзините улоги е и строго и великодушно, постојано остроумно, поседува прогонувачки интегритет што го прави секој лик да изгледа длабоко познат, опиплив и поседуван.

Севкупно таа е скромен уметник, таа смета дека славата е споредна во однос на делото; таа е скромна за своите трофеи и ги отфрла напорите на нејзиниот сопруг актер, Џулиус Тенон, со кој има речиси 19 години, и нивната посвоена ќерка, Џенесис, да ги распрснуваат низ куќата. „Да беше до мене, сите награди ќе беа во гаражата“, вели таа. „Мислам, тоа едноставно не е мој стил – тоа е малку премногу. Слушај, не е дека не го погледнав Оскар или што и да е и помислив: леле, тоа е прилично прекрасно. Многу сум благодарна, но, знаете, не можете да живеете само со тоа и таму. Веднаш штом ќе го добиете, излегувате од сцената, вие сте добитник на Оскар, но тогаш е како, и што сега? И тогаш треба да продолжите на следната работа и да започнете одново со тој синдром на измамник, со тој синдром дека всушност знаете што правите“.

, StoryLand

Дејвис на сцената во Intimate Apparel во 2001 година. Фотографија: Лос Анџелес Тајмс

Мемоарите започнуваат со зајадливата осумгодишна Виола, „груб хаос“ со искинати чорапи и преголеми чевли, која секој ден ја бркаат дома од училиште група расистички момчиња кои фрлаат камења, цигли, гранки од дрвја и шишарки. . За да и помогне да се одбрани, нејзината мајка, Меј Алис Дејвис, која работела како собарка и работничка во фабрика и била активна во движењето за граѓански права, ѝ дава сјајна сина игла за да ги прободе и ѝ вели да оди, не трчај. Тие се единственото афро-американско семејство во густо населениот град Централ Фолс, Род Ајленд, извалкан со дрога, кое се преселило таму од Јужна Каролина. Тие живеат во осудена зграда, често без топла вода, гас или струја, а стаорците се толку лоши и смели што ги јадат лицата на куклите на Виола и навечер скокаат до нејзиниот кревет барајќи храна. Таа никогаш не влегува во кујна поради нив. Таа го мокри креветот додека не наполни 14 години; ограничена на средства за бришење со ладна вода без сапун, таа и нејзините четири сестри редовно посетуваат школски тоалети.

Имам разбирање за сиромаштијата што многу луѓе го немаат.

„Никој не се грижи за условите во кои живеат непосакуваните“, пишува Дејвис.

„Вие сте невидливи, фактор на вина што им овозможува на поповолните да бидат ослободени од вашата беда“.

Дејвис е подеднакво искрена за сеприсутноста на сексуалната злоупотреба во нејзиниот дом и соседството додека растела, при што таа и нејзините сестри биле изложени на навреди од роднина, како и случајни перверзни педофили кои демнат во продавниците и туѓите куќи. На снимањето на „Како да се извлечеш со убиство“, таа работеше со својот долгогодишен идол и оригинална инспирација за желбата да биде актер, Сисили Тајсон, и се сеќава на нејзината изјава за време на дискусијата за сексуалниот напад: „Тоа им се случува на сите жени, тоа е нашето проклетство. Тоа и се случи на мајка ми. Тоа и се случи на нејзината мајка“.

Дел од намерата на Дејвис да се осврне на тоа во мемоарите е да работи против секоја тенденција да се минимизира сексуалната злоупотреба како ништо друго освен криминал и, во разоткривањето на вистината за она што го видела и доживеала, да им даде на другите дозвола и храброст да го сторат истото.

„Имам 56 години“, вели таа, „и повеќето од жените што ги запознав во мојот живот – и запознав многу луѓе – беа сексуално злоупотребувани. Можете да препознаете преку нивното однесување, партнерите што ги избираат, начинот на кој комуницираат, начинот на кој се држат себеси. Тоа е речиси како тајната што полека протекува, дури и кога се обидувате да ја задржите и ставате фластери. „Тајните се деструктивни. Тие се пропратен ефект на срамот и траумата и ги прават многу среќни насилникот и угнетувачот. И навистина, да не звучам егоистично или божествено, но се чувствувам како да имам работа на оваа планета, во овој живот, да направам луѓето да се чувствуваат помалку осамени“.

За разлика од многу женски актери, Дејвис не стана плен на културата на сексуална злоупотреба во Холивуд која го забрза движењето #MeToo, но таа сака да укаже на реалноста на „лишувањето“ што ја карактеризира индустријата, а предаторите целосно ја користат. Околу 90% од актерите се невработени, а само 2% заработуваат доволно за да живеат. Како црнка која влезе во професијата во 1990-тите, нејзините шанси за успех беа уште помали, и таа брзо стана свесна за двојната навреда на расизмот и колоризмот, сценариото дека за да успееш „или треба да бидеш црнка женска верзија. на бел идеал, или треба да си бел“.

, StoryLand

По дипломирањето на театарскиот факултет на колеџот Род Ајленд, таа беше примена во престижната школа Џулијард, од која е критична поради нејзиниот раздробен белоцентризам, неговата желба да создаде „совршен бел актер“, „нешто без радост, но натопено во техника“. „Не постои одредено правило за тоа како треба да се игра ликот“, категорично ми вели таа. „Тоа беше мојот проблем со Џулијард. Без оглед на лик што играм, нема да играм со истата палета како моите бели колеги, затоа што сум различен. Мојот глас е различен. Кој сум јас е различен. Беше како: „Гласот ти е премногу длабок, ти си премногу тврд. Значи, мора да бидеш лесен, но мора да бидеш лесен како бело девојче од 90 фунти, не можеш да бидеш твојата светлина“.

„Мислам дека понекогаш сè што си може да се урне под тежината на евроцентричните и белоцентричните поими. Нема каде да оди некој како мене – никаде. Добив широк нос, големи усни, темна кожа – мислам, каде да одам? Погледни ме – можеби и јас ќе поминам низ вратите на Џулијард и ќе си го извадам задникот!“

Дејвис имаше 42 години кога ја доби улогата на г-ѓа Милер во филмската адаптација на драмата на Џон Патрик Шенли, „Сомнеж“, заедно со Мерил Стрип и Филип Сејмур Хофман, осумминутна изведба со двонеделна работа што ја доби нејзината прва номинација за Оскар и го одбележа нејзиниот премин. од сцена до екран и Холивуд. Таа веќе ја доби наградата Тони за кралот Хедли II, но се бореше со ТВ и филмските кредити. Многу од ликовите за кои одговараше на описот беа мајки зависни од дрога и таа се сеќава дека „убавите“ или сексуализирани улоги никогаш не и биле дадени, дури и кога продуцентите биле црнки. Таа играше „огромна листа“ на „најдобри пријатели на белите жени“, заедно со мноштво авторитарни полицајци и агенти на ФБИ. Водечките делови продолжија да ѝ бегаат дури и откако магазинот Тајм ја прогласи за една од 100-те највлијателни луѓе во светот во 2012 година.

Нејзината прва телевизиска главна улога, во How to Get Away With Murder, дојде од продукциската компанија Шондаленд предводена од афроамериканци, како бранител и професор по право, Анализ Китинг, ослободувачка улога во која конечно ѝ беше дозволено да го игра ликот на обична, сложена жена. Таа ја прифати работата под услов да и биде дозволено да ја соблече периката во првата сезона, на што гледаше како начин да им оддаде почит на црните жени „со покажување слика што не е пријатна за угнетувачот“.

Токму овој фокус на човечката приказна, надвор од редуктивните стереотипи, Дејвис верува дека ќе означи вистински напредок во борбата за поголема различност во актерската индустрија. Треба да дојдеме на место „каде што претставата е само човечко суштество и човечки настан. Не сте вие ​​метафора за поголемо општествено прашање. Тоа не е ти да одиш во кино и да излезеш и да кажеш: „Што значеше тој Црнец да биде во таа улога? Што мислиш, што рекоа на крајот?’ Чувствувам дека штом ќе се оддалечиме од метафоричната земја и ќе влеземе во земјата каде што луѓето го ставаат задникот во седиштето и нивната единствена инвестиција е да ве следат низ вашата приказна, тогаш ние навистина ќе се смени. Не мора да плачете над телото на вашиот мртов син кој штотуку е убиен во пукање во автомобил за да бидат вредни вашите емоции“.

И реализацијата на оваа утопија не е во рацете на вечно белите машки чувари на вратата кои имаат најголем дел од моќта да ги реализираат проектите, туку на уметниците со боја како неа, кои создаваат материјал за себе и за луѓето што личат на нив, уметници како Иса Реј, Михаела Коел, Октавија Спенсер, Тараџи П Хенсон, Кери Вашингтон, Реџина Кинг и Габриел Јунион. „Тие се будат во сопственост. Тие се будат за агенција и автономија. Сите ние сега велиме: „Не, не чекаме, ние ќе бидеме промената што сакаме да ја видиме“.

Дејвис и Тенон ја основаа JuVee Productions во 2011 година токму поради оваа причина, за да создадат свои улоги и наративи со цел да ја прошират јавната перцепција за животите на Афроамериканците. Тоа не значи дека секоја улога сè уште не доаѓа со свој дел од анксиозноста. Таа е „преплашена“ за тоа што ќе мисли Мишел Обама за нејзиниот портрет во Првата дама. Како подготовка, таа го гледала документарецот Becoming најмалку 22 пати и слушала повеќе од сто нејзини подкасти (кои ги обожава), како и поминувајќи време со Обама и читајќи ги книгите на неа и на нејзиниот сопруг. Она што најмногу ја изненади во нејзиното истражување беше едноставното прашање на благосостојба.

Мишел Обама е многу поразлична од мене: таа е здрава, бидејќи порасна во средина каде што секогаш се чувствуваше видена, секогаш се чувствуваше достојна.

„Овде е работата за Мишел Обама, која е многу различна од мене, различна од многу луѓе: таа е здрава. Таа е здраво човечко суштество, бидејќи пораснала во средина каде што секогаш се чувствувала видена, секогаш се чувствувала достојна. Можеби затоа што сум бил со многу уметници во мојот живот, со многу луѓе кои биле трауматизирани, вклучувајќи ме и мене, многу е интересно да се прикаже некој кој буквално е здрав“.

, StoryLand

Нејзината омилена улога од сите, вели таа, била улогата на мајката на Џејмс Браун во „Get On Up“, заедно со покојниот Чедвик Босеман – чија последна улога беше во Black Bottom на Ма Рејни. „Уживав во Мисисипи. Го сакав Чедвик, го сакав Чедвик. Беше некако прекрасно.”

И покрај пречките што ѝ ги поставила на патот, Дејвис ја опишува професијата актерка како „извор за исцелување“, што и дозволува и да се запознае и да побегне себеси, покрај другите мелеми што ги користела во нејзиниот трансформативен живот, како што се терапијата, пријателите, наставниците. и духовни водичи, семејство со љубов и време со џакузи со нејзиниот сопруг. Таа, во крајна линија, е преживеана, додека инхерентно ја отфрла стереотипната употреба на тој збор во однос на црните жени. На сите ни се покажа себеси – ниската самодоверба, немирното претерано постигнување, фиброидите и алопецијата, чувството дека никогаш не сте доволно. Пронаоѓајќи се себеси, таа покажува начин, држи светло за другите.

„За да ги скршите генерациските клетви, треба да станете свесни, да одговарате и да ги споделите вашите приказни со генерацијата што доаѓа зад вас“, вели таа од нејзината гледна точка на врвот на нејзината игра, каде што се сеќава среде вревата на уживајте во тивките моменти. Тишината е местото каде што сме ние, а таа веќе не бега. „Мислам дека тоа е една од причините зошто работиме толку напорно. Тоа е мотивирано од траума, и мотивирано од фактот дека ако престанеме, тогаш некако не сме достојни. Тоа не е точно. Вие сте достојни. Бевте достојни кога се родивте“.
Дијана Еванс е автор на Обични луѓе, Чудото и 26а

„Тие се обидуваа да обликуваат совршени бели актери“.

Присуствувајќи во Џулијард во доцните 80-ти, беше напорно да се слуша и да се гледа како настапуваат бели гости актери, бели драматурзи кои доаѓаат да зборуваат, бели проекти, бели ликови, европски пристап кон делото, говор, глас, движење. Сите беа насочени кон обликување и обликување на вас во совршен бел актер. Неизговорениот јазик беше дека тие го поставија стандардот. Дека се подобри. Јас сум црна актерка со темна кожа со длабок глас. Колку и да се придржувам до обуката, кога ќе излезам во светот ќе ме гледаат како црнка со темна кожа со длабок глас. По ѓаволите, кога ќе излезев таму во светот, ќе ме повикаа за работа врз основа на … мене. Морав да се помирам со тоа. И признавам, има некои класични драматурзи кои и онака никогаш не сакам да ги изведам!

Само 30 црни студенти од вкупно 856 на Џулијард беа запишани во сите дисциплини: драма, музика и танц. Се нарековме Црната пратеничка група. Секој јануари ја имавме нашата прослава на Мартин Лутер Кинг, естрада. До денес, би рекол дека тоа е едно од најголемите дела што некогаш сум ги видел од уметници. Многу малку членови на факултетот дури би дошле. Се чувствувавме расно и индивидуално кастрирани од филозофијата изградена на заборавање на себе и раѓање на некој уметнички прифатлив. Џулијард ме принуди да ја разберам моќта на мојата Црнила. Поминав многу од моето детство бранејќи го, ме исмејуваа поради тоа. Потоа на факултет докажувам дека сум доволно добар. Јас ме разделив. Во Џулијард бев лут.

Срамната цел на оваа обука беше јасна – да исчезне секој аспект од мојата црна кожа. Како да го направам тоа? И уште поважно ЗОШТО??!!!
Секогаш ми го назначуваа воведниот говор за прославата на МЛК. На првата церемонија во салата Ејвери Фишер, излегов на сцената и раскажав приказна. Тоа беше приказна за еден роб на Карибите. Секогаш бегаше. Секој пат кога ќе го стори тоа, ќе беше најден и тепан. Конечно, за да го спречат еднаш засекогаш, решиле да убијат уште еден роб. Телото на мртвиот роб било ставено на грбот на побегнатиот роб. Го врзаа цврсто. Го тераа да работи на жешкото сонце по цел ден и ноќ со тоа мртво тело на грб. Го натераа да спие и да јаде со него на грб. Телото почна да се распаѓа. Овој голем силен човек почнал да го губи апетитот. Неговото тело се заразило од трупот и тој почнал да се распаѓа и на крајот умрел. Прашав: „Колку црнци во оваа публика се чувствуваат како да имате тело врзано за грб? Колкумина се обидуваат да живеат и да се стремат во култура која не оптоварува и е повеќе заинтересирана за нашата пропаст отколку за нашиот живот?“

Настана тишина. Ја зборував мојата вистина. Тоа беше вистина исполнета со болка од сè што некогаш ми беше фрлено свесно или несвесно. Одеднаш, како слон што го убиваат поради забот, јас возвраќав, се борев за својот простор. Секоја година би се трудел да се втиснам во секој проект и секој лик. Мислев дека морам. Корсети и огромни европски перики кои никогаш не ми се вклопуваат над плетенките. Слушајќи ги соучениците „ох“ и „ааа“ преку прекрасните костими и замислувајќи колку прекрасен би бил животот во 1780-тите. Постојано сакав да врескам. „Срање!!! јас сум поинаков од тебе!! Ако се вратиме во 1780 година, не би можеле да постоиме во истиот свет! Јас не сум бел!“ Апсолутната срамна цел на оваа обука беше јасна – да исчезне секој аспект од вашата црна кожа. Како по ѓаволите да го направам тоа? И уште поважно ЗОШТО??!!! Ниту еден од моите колеги не мораше да го усоврши јамајканскиот, јужниот, урбаниот дијалект за да се смета за одличен. „Јас сум ЦРНА!!! Темна сум со големи усни и широк нос и бутови. Јас сум Виола!!“