Не сакав да го направам тоа за да бидам познат. Само сакав да го направам тоа затоа што го сакав. Но, тогаш почнав да се занимавам со манекенство, и целиот живот ми се промени: одеднаш станав позната како „моделот со витилиго“ – вели Вини.

Вини Харлоу е една од најбараните светски супермодели, инфлуенсери и инклузивни активисти. Таа неодамна беше прогласена за една од „30 под 30“ на Форбс. Тој е ценет поборник за самоприфаќање и инклузивност, првиот што ги направи видливи луѓето со витилиго преку неговата професионална работа.

, StoryLand

Во 2018 година, таа претрпе сериозни изгореници од еднодневна фотосесија на отворено, што трајно и го промени витилигото. Ова искуство ја инспирирало да создаде „Cay Skin“ – специјална линија за нега на кожата и заштита од сонце.

– Јас сум Јамајканка Канаѓанка која никогаш не го прифатила не за одговор. Јас сум жена. Јас сум црнка. Јас сум дете на мајка ми. Го сакам моето семејство, избрано и дадено. Никогаш не пропуштам прилика за шега. Јас сум сите овие работи, и многу повеќе, пред и подалеку од она што се случува со мојата кожа – изјавила Вини, а пренесува Cosmopolitan.

, StoryLand , StoryLand

– Почнав да развивам витилиго – автоимуна состојба во која имунолошкиот систем на телото ги напаѓа клетките што произведуваат меланин во кожата и косата, предизвикувајќи депигментирани дамки, кога имав четири години.

Манекенката во својата исповед се присетува на основното училиште и моментот кога се обидела да се спријатели со две девојчиња кои побегнале од неа бидејќи нивните мајки мислеле дека ќе се заразат и ќе добијат кожна болест.

Отпрвин мислела дека ќе биде јутјубер, бидејќи била опседната со шминка и фризури, а со „Јутјуб“ научила да се грижи за својата кожа.

– Не сакав да го направам ова за да бидам позната. Само сакав да го направам тоа затоа што го сакав. Но, тогаш почнав да се занимавам со манекенство, и целиот живот ми се промени – одеднаш станав познат како „моделот со витилиго“.

Таа беше првата неконвенционална манекенка која прошета по модната писта на модното шоу на Викторија Сикрет, беше претставена во „Спортс илустрејтед“, ги красеше насловните страници на безброј списанија ширум светот.

, StoryLand

 

– Но, сепак, и покрај сите мои успеси, во интервјуата често ме прашуваат за моето витилиго, како ме малтретирале кога сум бил помал, како ме нарекувале крава или зебра. Тоа е фрустрирачки бидејќи јас сум исто така возрасен човек кој живее исполнет живот. И да бидам искрен, се соочив со многу полоши трауми од состојбата на мојата кожа.

Таа е благодарна што го прави она што го сака секој ден, но возбудена е што луѓето ќе зборуваат за нејзиниот следен потфат – започнување на сопствен бренд. Тоа е нова ера закотвена во активизам и рамнотежа кон производите за нега на кожата.