Поставен е рекорд за најскапиот имот во Дубаи со продажба на вила на Палм Џумеира за 302 милиони ДХ (82,2 милиони долари).

Двојната Signature вила, наречена Casa Del Sole, беше развиена од Alpago Properties и продадена преку нејзиниот ексклузивен брокер, B1 Properties.

Се наоѓа на она што е познато како „Редот на милијардери на палмата“ на Фронд Г.

Продажбата доаѓа во време на подем на пазарот за недвижнини во Дубаи, кој собори голем број рекорди оваа година, вклучително и рекорден број трансакции во август и претходно рекордно висока продажна цена од 280 милиони ДХ.

Пазарот продолжи да се враќа во текот на изминатата година на позадината на поширокото економско закрепнување на ОАЕ по забавувањето предизвикано од коронавирусот.

„Оваа вила е инкарнација на визијата Alpago Properties претставена со трите линии на нашето лого: висок таван, помалку рамки, помалку колони“, рече Мурат Ајилдиз, претседател на Alpago Group.

„Внесувањето во книгата на рекорди е горд момент за Alpago Properties, но има уште многу да дојде со повозбудливи најави за проекти веднаш зад аголот“.

Имотот има осум спални соби и подземен паркинг за до 15 автомобили. Домот е изграден на четири нивоа на парцела од 28.000 квадратни метри.

Има удобности како домашно кино, куглана, теретана, амам, сауна, бесконечен базен, џакузи и соба за игри.

, StoryLand

Предвидено да биде завршено до првиот квартал на 2023 година, Casa Del Sole е четвртиот дел од серијата од шест имоти што Алпаго ги развива на редот на милијардери. Првиот, Riva Del Lusso, беше по цена од 147 милиони Dhh, додека вториот, Serene Versante, беше лансиран со цена од околу 136 милиони Dhh.

Недостигот на врвен имот во градот ги зголеми цените.

Резиденцијата XLV во луксузниот Емирати Хилс беше наведена на 225 милиони DhH во јуни. Тоа е најскапиот проект во Емирати Хилс досега и се очекува да ја надмине продажната цена на вила со пет спални соби во областа која достигна 102,8 милиони дх.

„До крајот на 2025 година, се очекува да бидат изградени само осум нови вили во најдобрите станбени области во Дубаи, што силно навестува континуирано надминување на вилите на самиот врв на пазарот, бидејќи нема ништо што да сугерира олеснување на сушата на луксузните домови. во скоро време“, рече во јуни Фајсал Дурани, партнер и шеф на истражувањето за Блискиот Исток во Најт Френк.

Според неодамнешниот извештај на Savills, Дубаи ќе го има најдобриот резиденцијален сектор со најдобри перформанси во светот.

Градот беше поттикнат од приливот на богати луѓе и успехот на неговата програма Златна виза. Се очекува да продолжи да привлекува богати луѓе „на повисоките нивоа пред пандемијата“, се вели во извештајот.

, StoryLand

Во извештајот се вели дека цените на недвижностите во Дубаи пораснале за 4,7 отсто во првата половина на 2022 година.

Домаќинот на Светското фудбалско првенство во Катар оваа година треба дополнително да го зајакне пазарот, изјавија експерти од индустријата за The National.

„Има совршена бура од погледи кон ОАЕ, политики кои им помагаат на инвеститорите да купуваат, да бараат преку покривот и тоа ќе продолжи засега“, рече Скот Бонд, менаџер на земјата во ОАЕ во Property Finder.

Повторното лансирање на мегапроектот Палм Џебел Али би можело да додаде дополнителен поттик на пазарот, при што агентите известуваат за 300 отсто пораст на вредноста на некои имоти покрај водата.

Инвеститорот Nakheel рече дека повторно ги разгледува своите планови за Palm Jebel Ali, проект кој мирува од 2009 година, бидејќи градот доживува зголемена побарувачка за вили и апартмани покрај плажа.