Вил Смит се отвори за тековната контроверзност околу неговиот напад на Крис Рок на овогодинешното доделување на Оскарите, нудејќи ги своите најнеизвалкани размислувања за расправијата што го наруши неговиот јавен имиџ. Во емотивната објава на Јутјуб, Смит се осврна зошто не му се извини на Рок кога ја прифати наградата за најдобар актер за неговата работа во „Кралот Ричард“, набргу откако ја наполни сцената и му удри шлаканица на стрипот затоа што се шегува на сметка на неговата сопруга Џејда Пинкет. Кратката фризура на Смит.

„Сето тоа е нејасно“, вели Смит. „Посегнав со Крис и пораката што ми се врати е дека тој не е подготвен да разговара, а кога ќе биде, ќе посегне“.

Смит уште еднаш повтори дека му е жал за своите постапки, нарекувајќи го неговото однесување „неприфатливо“. Актерот рече дека одговорил бурно бидејќи шегата на Рок се однесува на опаѓањето на косата што Пинкет Смит го трпи поради нејзината алопеција. Тоа е борба за која Пинкет Смит јавно се осврна во минатото.

„Нема дел од мене што мисли дека тоа е вистинскиот начин да се однесувам во тој момент“, вели Смит, кој длабоко воздивнува во точките и изгледа како да се бори со солзите, во видеото. „Нема дел од мене што мисли дека тоа е оптималниот начин да се справи со чувството на непочитување или навреди“.

Смит, исто така, се осврна на прашањата за тоа дали Пинкет Смит, која беше видена на камерата како превртува со очите на шегата на Рок, споредувајќи го нејзиниот стрикт со онаа што ја спортува Деми Мур во „G.I. Џејн“, го повика да ја наполни сцената. Актерот рече дека неговата сопруга не рекла ништо за да го поттикне да го нападне Рок.

„Знаете, како да сум направил избор сам, од моите искуства, од мојата историја со Крис“, вели Смит. „Јада немаше никаква врска со тоа. Жал ми е, душо. Сакам да им се извинам на моите деца и на моето семејство за топлината што ни ја донесов на сите нас“.

Имаше шпекулации дека Смит ќе се отвори за последиците околу шлаканицата на Рок во интервју за седење со новинарка од висок профил како Опра Винфри, но наместо тоа актерот одлучи да ги користи социјалните мрежи за директно да им се обрати на своите обожаватели. По шлаканицата, Смит поднесе оставка од Академијата за филмски уметности и науки, групата која стои зад Оскарите и понуди изјави за покајание, но инаку одржува низок профил.

Рок неодамна го прекина молкот за време на стенд-ап шоу во Њу Џерси, на 24 јули. Тој продолжи да рече дека не бил „жртва“, шегувајќи се: „Да, тоа боли, мајко-керка. Но, јас го оттргнав тоа и отидов на работа следниот ден… Не одам во болница за сечење хартија“.

На ноќта на Оскар, Смит го нападна Рок неколку моменти пред да му биде доделена наградата за најдобар документарен филм на режисерот на „Summer of Soul“ Ахмир „Квестлав“ Томпсон. Шокираниот одговор на инцидентот го засени времето на Томпсон на подиумот.

„За сите мои колеги номинирани, знаете, ова е заедница, како да сум победил затоа што гласавте за мене“, вели Смит во видеото. „И навистина ми го крши срцето што го украдов и го оцрнив твојот момент. Сè уште можам да ги видам очите на Квестлав. Знаете, тоа се случи на наградата на Questlove. И, знаете, тоа е како „извини“ навистина не е доволно“.

Смит на крајот го затвори видеото со ветување дека ќе научи од своите грешки.

„Знам дека беше збунувачки, знам дека беше шокантно“, вели тој. „Но, ви ветувам, длабоко сум посветен и посветен да ставам светлина, љубов и радост во светот. И, знаете, ако продолжите, ветувам дека ќе можеме повторно да бидеме пријатели“.