Вил Смит има забрана за присуство на Оскарите и  на другите настани на Академијата во период од 10 години, откако американскиот актер му удри шлаканица на Крис Рок на Оскарите.

Академијата за филмски уметности и наука, која ја организира церемонијата на доделување награди, се состана во петокот за да разговара за дисциплинската постапка.

Смит се извини за своите постапки и поднесе оставка од Академијата.

Актерот го удри Рок затоа што се пошегува на сметка на избричената глава на неговата сопруга, како последица на состојбата со опаѓање на косата, алопеција.

Неполн час подоцна, му беше доделена наградата за најдобар актер за улогата во „Кралот Ричард“, каде го играше таткото на тениските ѕвезди Венус и Серена Вилијамс.

Во соопштението, Академијата вели дека 94-те Оскари биле „засенети од неприфатливото и штетно однесување што го видовме како го изложува г-дин Смит на сцената“.