Како нов глобален амбасадор на брендот за Binance, најголемата крипто берза по обем на тргување, Ламе ќе ја едуцира својата публика за крипто и разоткривањето на митовите околу екосистемот Web3, објави компанијата во четвртокот преку Твитер.

„Каби стана културна икона и еден од најзабавните творци на глобално ниво. Го сакаме неговиот шарм и смисла за хумор и мислиме дека ќе донесе релевантност и поврзаност додека го зголемуваме усвојувањето на Web3“, рече Џејмс Ротвел, глобален потпретседател за маркетинг на Binance, во изјавата.

Ламе, поранешен работник во фабрика во Италија, брзо се прослави поради пандемијата, зголемувајќи ги своите следбеници на преку 143 милиони следбеници на TikTok и 78 милиони повеќе на Instagram. Тој е најпознат по неговите тивки клипови #learnfromkhaby, каде реагира со камен на комплицираните видеа со „лајф хакирање“ и демонстрира појасен, обично очигледен начин за извршување на задачата. Овие видеа обично завршуваат со неговиот потпис „Khaby Move“, каде што Ламе крева раменици и гестикулира со рацете како да сака да каже „duh“.

За време на партнерството, Ламе ќе продолжи да го користи својот потписен стил на видео за да создава клипови со содржина со големина што „се справува со некои од погрешните перцепции околу Web3“, според Binance. Тие, исто така, планираат да соработуваат за лансирање на NFT колекции за да го подобрат ангажманот со неговите обожаватели.
Ламе веќе го објави својот прв TikTok без зборови со Binance во четврток попладне. Во TikTok, Лејм скока на акција од каучот и се врти во костим за суперхерој од брендот Binance.

Видеото е пуштено скоро 400.000 пати, а натписот гласи: „Имате проблем да го започнете вашето Web3journey? Сакам да ве запознаам @Binance Superhero! Тагнете ги вашите пријатели на кои им треба #Ibinanceman. Совети за не тргување. Погледнете ја веб-страницата за предупредувања за ризик.

„Моите следбеници ги сметам за мое семејство и секогаш барам нови предизвици и интересни содржини за споделување со нив“, рече Ламе во изјавата на компанијата. „Веќе некое време бев љубопитен за Web3 и ја искористив шансата да станам партнер со лидер како Binance затоа што совршено се усогласува со она што јас обично го правам: направете сложени работи лесни и забавни за секого“.

Агенцијата на Binance и Lame, Iron Corporation, не одговори на барањата на Fortune за коментар.

Минатата недела, Binance потпиша повеќегодишно NFT партнерство со фудбалската ѕвезда Кристијано Роналдо. Тие заедно ќе создадат серија NFT колекции кои ќе се продаваат на платформата Binance исклучиво подоцна оваа година.

На почетокот на оваа година, Binance ги ангажираше познатите личности како музичкиот уметник Џеј Балвин и напаѓачот на Мајами Хит Џими Батлер да учествуваат во кампањата за Super Bowl, предупредувајќи ги корисниците дека суперѕвездите не се крипто експерти и да „направат ваше истражување“ пред да се обратат за финансиски совет.