Многу очекуваниот „Убијци на цветната месечина“ од Мартин Скорсезе нема да пристигне оваа сезона на Оскар. Западната драма, со Леонардо ди Каприо и Џеси Племонс во главните улоги, наместо тоа, ќе биде објавена во првично планираната календарска година 2023 година.

Напишан од Ерик Рот и адаптиран од најпродаваниот роман „Убијци на цветната месечина: Убиствата во Осаж и раѓањето на ФБИ“ од Дејвид Гран, филмот првично беше планиран за 2023 година од Apple. Сепак, дискусиите меѓу режисерот и студиото за продолжување на прикажувањето на филмот до 2022 година се случија откако дејствијата на Вил Смит на Оскарите претходно оваа година ја променија стратегијата за издавање на Apple за нејзината ропска драма „Еманципација“ во која глуми Смит.

Скорсезе е познат по напорниот процес на уредување со неговата честа соработничка Телма Шунмејкер. И покрај завршувањето во септември 2021 година, „Убијците на цветната месечина“ од 200 милиони долари нема да биде подготвен на време за оваа сезона на Оскар, според изворите. Наместо тоа, сега се шпекулира дека се очекува големо деби на фестивалот во 2023 година во Кан, Венеција или друг настан.

Добивајќи ја својата прва победа за најдобар филм за „CODA“, Apple сè уште има повеќе кандидати за награди во картите за претстојната сезона на награди, вклучувајќи го победникот на филмскиот фестивал Санденс „Cha Cha Real Smooth“ и анимираната игра „Luck“, плус претстојните функции од ѕвездата Џенифер Лоренс („Causeway“), режисерот Питер Фарели („The Greatest Beer Run Ever“) и продуцентот Алфонсо Куарон („Raymond & Ray“).

Во тек се дискусии за тоа дали и како Apple би можел да го ослободи насловот на Вил Смит „Еманципација“ од режисерот Антоан Фуква. Variety објави претстојно движење до 2023 година уште во мај. Раните гласини сугерираа дека филмот би можел да биде силен кандидат за стримерот доколку биде објавен. Сепак, со оглед на тоа што Смит сè уште молчи за своите постапки на Оскарите, останува огромен знак прашалник за тоа како да се стави „Еманципација“ пред публиката и да се доделуваат награди гласачите.