Со текот на годините, America’s Got Talent ги красеше нашите екрани со голем број наелектризирани моменти, од сензационални дејствија до прекрасни музички бројки. Но, нема ништо повозбудливо од тоа кога натпреварувачот ќе го добие посакуваниот golden buzzer. Вообичаено, честа е резервирана само за оние кои се на аудиција да бидат во шоуто. Но, во впечатлив сегмент од последната сезона на AGT, 11-годишната Медисон Тејлор Баез беше исфрлена од публиката и успеа да ги воодушеви судиите со своите неверојатни вокални способности – толку многу што ја поканија да излезе на сцената. И против сите шанси, нејзината изведба на бис доведе до повеќе отколку што можеше да очекува.

Отсекогаш беше сон за Баез да се појави на сцената на America’s Got Talent. Почнала да присуствува на снимање на шоуа на само 4 години! Таа со години се обидуваше да пее за време на паузите за реклами и нејзината желба конечно се исполни. Иако планираше да оди на аудиција оваа година, продуцентите наместо тоа, ја ставија во публиката како подмолно изненадување за судиите. И штом младата девојка се фати за микрофон, таа веднаш ги воодушеви сите со нејзиниот моќен вокал додека ја пееше Amazing Grace.

Сите беа видно шокирани бидејќи никој не очекуваше дека 11-годишното девојче ќе биде толкава моќ. Додека толпата скокна на нозе во овации, секој од судиите се вртеше на своите столчиња за да го лоцира изворот на таквиот талент кој воодушевува. А озлогласено пребирливиот судија Сајмон Кауел, кој отишол зад сцената за време на паузата на кафе, веднаш се стрча назад во собата за да види за што е целата гужва.

„Ние ги прашуваме луѓето во паузите дали би сакале да пеат песна, а јас буквално само што се враќав и го слушнав овој глас, мислејќи: „Кој е тој, по ѓаволите?“ И тогаш ја гледам оваа мала работа во публика и тоа си ти“, му рече Кауел на Баез откако ја покани на сцената повторно да пее, овој пат на официјална аудиција.

Без отстапка, Баез уште еднаш ја отфрли класиката, па дури и продолжи до вториот стих додека судиите и публиката бараа повеќе. „Не се шегувам“, продолжи Кауел, опсипувајќи ја девојката со пофалби. „Во сите години што го правевме ова, ова всушност никогаш порано не се случило. Мислам, нормално заминувам за време на паузата затоа што луѓето пеат, така што ова е всушност спротивното. Тоа всушност ме врати во собата“.

Судијата Хауи Мендел потоа го праша 11-годишното девојче што планира да направи ако успее да го помине целиот пат и да ја освои главната награда од 1 милион долари. Нејзиниот одговор беше потрогателен дури и од нејзината извонредна изведба. „Би му помогнал на татко ми во истражувањето на ракот“, одговори Баез низ запрепастени солзи. „Тој имаше рак на дебелото црево во четврта фаза во последните девет години“.
Се разбира, дотогаш немаше никакво прашање по кој пат ќе оди оваа аудиција. Публиката скокна на нозе, постојано извикувајќи golden buzzer додека судиите се подготвуваа да гласаат. На крајот не беше потребно гласање. Мандел не одвои време да го награди барањето на публиката додека стоеше и ги спушти двете раце на специјалниот звучник, опсипувајќи го Баез со препознатливите златни конфети.

Многу членови на публиката беа доведени до солзи, заедно со Баез, додека го поканија таткото на девојчето да и се придружи на сцената. Тој дошол да ја поддржи својата талентирана ќерка додека таа ги остварувала своите соништа, но додека разговарал со судиите, открил уште еден дел од приказната. „Се борев со ракот во последните девет години и на тој начин таа научи да пее“, изјави нејзиниот татко Крис на публиката. „Таа ми пееше во болница во текот на сите мои операции, преку сите мои хемотретмани. Таа ќе ми пееше и ќе ми помогне да се подобрам, а јас се снаоѓам многу добро“.

Така, изгледа дека младата Баез буквално има глас на ангел и нема сомнеж дека нејзиниот golden buzzer беше сосема заслужен. Сега, следниот чекор е да се види колку далеку ќе ја однесат нејзините соништа. И судејќи по нејзината неверојатна аудиција, веројатно ќе биде прилично далеку.