Tesla Model S Plaid ја постигна својата најбрза снимена брзина откако софтверските ограничувања на неговото возило беа хакирани од софтверска компанија.

Гијом Андре, извршен директор на Ingenext, го однесе своето возило Tesla на возење во четвртокот на аеродромот Троа-Ривиер во Квебек, Канада.

Г-дин Андре сподели клип на Фејсбук на кој се гледа дека неговиот автомобил достигнува 348 километри на час на асфалтот.

Аудиото снимено на видеото наликува на авион кој полетува додека Tesla ја достигна максималната брзина.

Ингенекст имаше претходни обиди да постави рекордна брзина, но буквално остана без простор за да го направи тоа.

Аеродромот Троа-Ривиер накратко ја затвори својата писта долга три километри за да и овозможи на софтверската компанија да се обиде да го постави рекордот.

Обидот ја засени максималната брзина од 322 км на час што Тесла ја вети кога првпат го објави Model S Plaid, но откако беше пуштен во продажба минатата година, автомобилот се покажа дека има максимална брзина од 262 км на час.

Тесла потоа го пушти режимот на карирана патека за да му помогне на возилото да оди малку побрзо.

Иако Model S Plaid е семеен седан со четири врати, Tesla тврди дека има најбрзо забрзување од кое било возило во производство, со врв од 1.020 коњски сили.

Возилото може да достигне од 0-96 километри на час за помалку од две секунди, објави автомобилското издание Motor Trends во 2021 година, но потребни се 15 минути за да се постави.

Повеќето возачи нема да можат да постигнат такви перформанси на обичен пат, рече Тесла.