Како што се подготвува да биде домаќин на Светското првенство на ФИФА Катар 2022 година за нешто повеќе од 12 недели, Катар ги прифаќа сите работи во фудбалот со нов туристички амбасадор познат по својата доверлива десна нога.

Дејвид Бекам е ѕвездата на новата празнична кампања на катарскиот туризам, каде што се меша со нуркачи на бисери, ги обиколува древните пазари за зачини и го истражува светот на уметноста во Доха.

 

 

Ѕвездата на англискиот фудбал, исто така, се среќава со локални личности за време на неговата 48-часовна турнеја полна со акции низ државата од Персискиот залив.

„Културата на храната е многу возбудлива“, вели Бекам додека талка низ Souq Waqif заедно со катарскиот готвач Нур Ал Мазрои.

Тој дознава повеќе за традициите на земјата од Саад Исмаил Ал Џасим, еден од последните живи нуркачи на бисери во Катар, и подготвува тако со катарски вкусови заедно со мексиканскиот готвач Аквилес Чавез.

Beckham gets set to explore Doha by motorbike. Photo: Qatar Tourism

Бекам, исто така, се упатува во пустината во близина на Хор Ал Адаид за да ги види професионалните тренери на соколи на работа и да јаде традиционален катарски оброк покрај логорски оган.

Тој го зголемува темпото со турнеја со мотор околу Бисерот Катар, придружуван од катарскиот шампион во мотоцикли, Саид Ал Сулаити.

„Луѓето на Катар се навистина страствени за својата култура и мешавината на модерното и традиционалното создава нешто навистина посебно“, вели тој во клипот. „Видов толку многу за време на моето патување од пазарите за зачини до музеите до уживањето во возењето со мојот мотор. , што беше еден од главните моменти“.

Бекам, исто така, оди во амфитеатарот Катара на кик-аут со катарската фудбалерка Нора Насер и двајцата разговараат за женскиот фудбал и Светското првенство во ФИФА.

„Се чини дека има некакво движење овде со женската игра и тоа е одлично да се види“, вели Бекам.