Режисерот Ендрју Доминик рече дека „го направил сето тоа истражување“ за Мерилин Монро „и јас користев многу малку од тоа во филмот“, кој е измислена верзија на животот на иконата.

Ана де Армас ја оживува маката на Мерлин Монро во контроверзниот нов филм на Нетфликс Русокоса, кој не е наменет да биде историски точен биографски филм.

Филмот со оцена NC-17, во режија на Ендрју Доминик (Убивајќи ги меко), е заснован на истоимениот роман од 2000 година на Џојс Керол Оутс и раскажува измислена приказна за Монро која се движи низ исцрпувачкото искуство во Холивуд. Речено е на провокативен, надреален начин да се прикаже низ што можела внатрешно да минува Монро, родена како Норма Џин Мортенсон, пред нејзината ненадејна смрт пред 60 години на 36 години.

Доминик изјави: „Сега знам многу за Мерлин Монро. Ги прочитав сите главни работи. За неа се напишани преку илјада книги, а јас не прочитав илјада, но ги прочитав сите големи хитови. Ги прочитав сите тие работи и запознав луѓе кои ја познаваа и бев на повеќето места (во кои сè уште можете да влезете) каде што живееше. Ги прочитав сите биографии на и сите други луѓе кои биле во нејзиниот живот, така што јас сум свесен што мислат дека се случило во повеќето ситуации во нејзиниот живот“.

„И јас сум свесен колку тоа е различно од книгата Русокоса. Го направив сето тоа истражување и користев многу малку од тоа во филмот“, додаде тој. „Блонд, книгата беше во голема мера библија за филмот“.

Дополнително, Оутс изјави дека филмската адаптација е „уметничко дело“ и дефинитивно „не е филм со кој се чувствува добро“.

“Многу филмови за Мерлин Монро се некако расположени и имаат многу музика и пеење. Таа е многу убава и слатка. Овој веројатно е поблиску до она што таа всушност го доживеала”, вели Оутс. Последните неколку дена од нејзиниот живот беа брутални“.

Модата и филмовите на Монро
Де Армас рече дека ги гледала филмовите за Монро стотици пати за макотрпно да рекреира сцени за Блонд. “Ендру имаше два монитори, вистинската Мерилин во сцената и јас. И сè, секој агол, мораше да биде сосема ист. Така што јас ги гледав овие филмови стотици и стотици пати”, изјави таа за списанието AnOther.

Дополнително, Доминик му објасни на Дедлајн дека имал „неверојатна среќа“ што ги добил правата за хитовите на Монро, како што се Some Like It Hot од 1959 година и All About Eve од 1950 година, да се појават во Blonde.

„Најтешките работи беа дозволите… Добив законска дозвола да правам сè што сакам. Никогаш не мислев дека тоа ќе се случи. Морав да снимам резервни верзии. Како, за сцената со Ана и Тони Кертис, Морав да го снимам тоа со актер кој го игра Тони во случај да не добиеме дозвола, но ја добивме. Истото и за Се за Ева, но навистина го сакав Џорџ Сандерс“.

Дополнително, одделот за костими рекреираше точен изглед на косата и шминката од иконската кариера на Монро. Де Армас претрпе два часа трансформации секое утро за да стане легендарна актерка со помош на Џејми Ли Мекинтош и Тина Рослер Кервин од одделот за коса и шминка.

Кервин изјави за Variety дека целта била „да ја најдеме нашата Мерилин во Ана и да не ја ставаме косата и шминката на Мерилин на Ана, туку да ја дефинираме нашата Мерилин и да ја дефинираме најдобро што можеме“.