Себастиен Мајер и Арно Вајлан се мозокот зад ултрамодерната париска етикета Коперни. За колекцијата пролет/лето 2023 година на брендот, дизајнерското дуо – кое се венчаше на еден затскриен грчки остров минатата година – ги помести границите на модната технологија уште повеќе. „Тоа е нашата прослава на женските силуети од минатите векови“, вели Вајлан во прегледот на Zoom пред шоуто. „И ние сакавме да ја ажурираме нашата естетика на повозрасен и научен начин“, додава Мејер.

Одржана во Salle des Textiles во Musée des Arts et Métiers во Париз, шоуто презентираше сморгасборд од значајни сарторски моменти. Дизајнерите сериозно сакаа да си играат со историските пропорции, од претерани колкови преку обложување на прилагодени волнени панталони, до прекумерна обвивка на ткаенина на мини здолништа, како и кожени јакни кои може паметно да се врзат околу половината за да личат на 19 век. врева. Дополнително, имаше и разделби со квадратни и луковични раменици кои климаат кон сегашноста. „Квадратноста всушност дојде од ликовите што ги гледате во онлајн играта Roblox“, се смее Мејер.

Image may contain Derek Blasberg Human Person Runway Clothing Evening Dress Gown Apparel Robe and Fashion
Исто така, важно е да се забележат додатоците. Популарната чанта Swipe доби златна промена, буквално: Габриеле Венери, италијански занаетчија од фабриката Semar SRL, изработи верзија од 18-каратно злато (се проценува дека чини до 100.000 фунти, FYI). Меѓу новите торби се Vanit-E, торба со горната рачка во облик на коцка; чантата Лејди, пошироко, поскромно парче; и нова стаклена кеса, слична на виралната од минатата сезона, која беше украсена со цвеќиња и беше обработена чашата за да создаде iridescent ефект. Имаше и очила за сонце со клип, инспирирани од The Matrix, кои ја додадоа препознатливата футуристичко-шик естетика на брендот.
Coperni springsummer 2023.
Кога станува збор за техничките измислици на облеката, Мејер и Вајлан продолжија да следат, без разлика дали се работи за холографски цветни отпечатоци врзани на фустани и јакни од неопренови, или тесни фустани каде вертикалните панели од ткаенина се држат заедно со метални прстени кои не се слични на традиционален телефонски кабел. Но, крајната футуристичка флексија за оваа сезона беше конечниот изглед, кој беше направен со користење на Fabrican, патентиран материјал за прскање од конзерва што се стврднува во текстил што може да се носи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by British Vogue (@britishvogue)

Финалето имаше изведба која се фокусираше на ѕвездата од пистата Бела Хадид и Фабрикан. Бела се појави на сцената во ништо друго освен во гола долна облека, додека тим од специјалисти – предводени од д-р Манел Торес, управен директор на Fabrican Ltd и пронаоѓач на ткаенината со спреј – го создадоа совршениот минималистички фустан од Coperni директно на нејзиното тело. „Сакавме да му го посветиме овој момент на д-р Торес, бидејќи многу го почитуваме она што тој го прави“, објаснува Вајлан. „Почувствувавме дека е апсолутно неопходно тој да ја води изведбата – за нас, тоа го прави искуството уште помагично.