Светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ ќе игра само на својот втор настан на АТП турнејата во сезоната кога ќе се натпреварува на Мастерсот во Монте-Карло. Тоа го означува почетокот на неговата одбрана на Отвореното првенство на Франција, при што на земја има и турнири во Рим, Мадрид и Барселона. Главниот ривал на Ѓоковиќ на земја, Рафаел Надал, би можел да го пропушти следниот месец барем поради повреда на реброто.