Принцезата Дијана беше во брак со сегашниот британски крал Чарлс, но познато е дека нивната врска не била идеална и дека Чарлс цело време страдал поради Камила со која сега е во брак.

На самиот крај од бракот со Чарлс, се шпекулира дека Дијана имала низа врски со истакнати мажи, во кои пронашла утеха, а последниот во серијата, богатиот египетски наследник Доди ал-Фајед, веројатно е најпознат во јавноста.

, StoryLand

Ал Фајед бил познат како наследник на исклучително богат татко Мухамед, кој своевремено бил сопственик на познатата стоковна куќа „Хародс“, фудбалскиот клуб Фулам, како и хотелот „Риц“ во Париз. Иако многумина мислеа дека Доди ќе го продолжи семејниот бизнис, тој беше филмски режисер.

Работел на продукции како што се „Огнени кочии“, „Кршење стакло“, „Кука“, „Скарлет писмо“…

Иако врската меѓу Дијана и Доди не траеше долго, и тоа малку беше доволно медиумите да станат нивна тема број еден.

Тие се запознале во 1986 година

Дијана и Доди се запознале во 1986 година на поло натпревар. Она што е интересно е фактот дека Доди тогаш играше против Чарлс. Меѓутоа, по тој настан Доди и Дијана немале никаков контакт. Ал Фајед беше во брак со манекенката Сузан Грегард, но се разделија по осум месеци.

Непосредно пред да продолжи со контактот со принцезата, тој требаше да се ожени со Кери Фишер, но беше виден со Дијана за време на нејзиниот одмор во Сент Тропе со синовите Хари и Вилијам во 1997 година.

, StoryLand

Буквално оставена пред олтарот, Кери Фишер ја ангажираше адвокатката на славните Глорија Олред да ја застапува во нејзината тужба за прекршување на договорот против Доди. Таа тогаш тврдеше дека Доди ја принудил да ја остави кариерата на страна за нивната врска да биде на прво место.

За време на прес-конференцијата на која Фишер плачеше додека носеше прстен од сафир и дијамант што Доди и го купи, Алред во име на манекенката рече дека Доди „емотивно ја водеше до крајот на патеката и ја остави кога за малку ќе стигнаа таму“.

Адвокатот исто така тврдеше дека Фишер не дознал за изневерувањето на Доди со Дијана додека не била објавена фотографијата од нивниот бакнеж. Сепак, тоа не влијаеше на романсата на Дијана и Доди, кои повторно заминаа на уште еден медитерански одмор, пишува „Elle“.

Мрачниот крај на август 1997 година

Во август 1997 година, Дијана и Доди отишле во хотелот „Риц“ во Париз од луксузната јахта на неговиот татко. Еден ден подоцна, рано наутро, Би-Би-Си објави дека парот го напуштил хотелот со автомобил, заедно со возачот Хенри Пол и телохранителот Тревор Рис-Џонс.

Фотографиите од лифтот на кои нежно се држат за рака се направени само еден час пред несреќата. Тоа беше последниот убав момент; после тоа им остануваат само 60 минути живот.

, StoryLand

Папараците го бркаа својот автомобил додека се возеа низ тунелот Понт де Л’Алма. Во тој момент Пол, кој наводно бил пијан и под дејство на дрога, изгубил контрола над возилото и излетал.

Доди и Пол починале веднаш по ударот. Француски лекар кој присуствувал на местото на настанот тврди дека Дијана накратко се освестила, но починала од повредите откако била пренесена во болница во Париз. Рис-Џонс беше единствениот преживеан.

Таткото на Доди, Мухамед, тврдеше дека британското кралско семејство е вмешано во нивната смрт бидејќи Дијана наводно го носела детето на Доди. Иако нема цврсти докази за овие тврдења, милијардерот излезе во јавноста со писмено сведочење во кое Дијана напиша дека знаела дека кралското семејство се обидува да се ослободи од неа.

Иако нивната врска траеше само неколку месеци, тие уживаа во љубовта и заедно починаа.