Рафаел Надал за прв пат е поразен на Грен слем во 2022 година, губејќи од Френсис Тиафо во четвртото коло на УС Опен.

Американецот Тиафо ја воодушеви домашната публика со победата со 6-4 4-6 6-4 6-3 над четирикратниот шампион Надал во Њујорк.

Поразот стави крај на обидот на Шпанецот за рекордно продолжена 23-та титула во поединечна конкуренција.

Надал го поведе четвртиот сет со 3-1 пред Тиафо да возврати, добивајќи пет гејма по ред за да го обезбеди своето место во четвртфиналето.

Тој ќе се соочи со рускиот деветти носител Андреј Рубљев за пласман во полуфиналето на Флешинг Медоус.

Тиафо, 22-ри носител, го фрли својот рекет на подот и со неверување го покри лицето, бидејќи неговата победа беше потврдена со бекхенд на Надал со мрежа.

Откако им се заблагодари на толпата, тој го покри лицето со пешкирот, заземајќи ја атмосферата на бурниот стадион Артур Еш.

Денеска се случи нешто посебно“, изјави 24-годишниот на судот.

„Не знам што да кажам, многу сум среќен. Тој е еден од најдобрите на сите времиња и одиграв неверојатно“.

Надал никогаш не изгледаше сталожено во Њујорк оваа година, но тоа не е ништо да му одземе на Тиафо, кој одигра паметен меч.

Резултатот значи дека Марин Чилиќ, кој го освои Отвореното првенство на САД во 2014 година, е единствениот Грен слем победник во сингл што остана во машката ждрепка.

Чилиќ моментално е на теренот, играјќи со Карлос Алкараз на сесијата во понеделникот навечер на стадионот Артур Еш со италијанскиот 11-ти носител Јаник Синер, кој ќе се соочи со неоседениот Белорусиец Илја Ивашка.

Надал влезе во овој натпревар со 22-0 на Грен слем турнирите оваа година, откако ги освои титулите на Австралија Опен и Отвореното првенство на Франција, пред да се повлече од Вимблдон по неговата четвртфинална победа со повреда на стомакот.

Таа повреда го ограничи неговото надоградување на УС Опен со Надал кој пристигна на Флешинг Медоус, откако играше само еднаш оттогаш, пораз од Борна Чориќ во Синсинати.

Тој се бореше за флуентност во Њујорк, особено во неговиот натпревар од второто коло против Фабио Фоњини, и покажа слични нерви на сервис против Тиафо.

Откако го смени фрлањето на топката за да ја заштити повредата што ја заврши неговата кампања на Вимблдон, Надал изгледаше како без брзина и самодоверба на неговиот сервис, и беше скршен од Тиафо на 3-3 на отворањето.

По губењето на првиот сет, Надал исчезна надвор од теренот со физиотерапевтот осум минути и се чинеше дека има додадено ремени на неговите зглобови.

Иако неговиот сервис никогаш не кликнал – тој заврши со девет двојни грешки наспроти девет асови – тој можеше да ја искористи предноста од еден лош сервис гејм на Тиафо при 5-4 во вториот, добивајќи го сетот со двојна грешка на Тиафо.

Третиот сет го пресликуваше првиот, Тиафо направи брејк за водство од 4-3 со одличен бекхенд победник, а Американецот ја воодушеви својата домашна публика додека го затвори со ас.

Надал изгледаше засилен во четвртиот сет и му помогна на Тиафо да му се одвлече вниманието кога покривот се затвори за време на неговиот сервис гем при негатива од 2-1.

Надал го прекина сервисот, но Тиафо, потпомогнат од две двојни грешки на Надал, веднаш одговори и изведе одлични контра удари за брејк уште два пати на патот до победата.

И покрај поразот, Надал сепак може да се пресели на врвот на машката ранг-листа по турнирот по поразот на бранителот на титулата Даниил Медведев од Киргиос во неделата.

Шпанецот Алкараз и Норвежанецот Каспер Руд ќе треба да стигнат до финалето барем за да имаат шанса да станат светски рекет број еден.