„Нашата порака со овие обвиненија е јасна: измамата е измама, без разлика дали се случува на блокчејн или на Вол Стрит.

Менаџерот на Coinbase, кој оттогаш бил пуштен од берзата за криптовалути за инсајдерска трговија, е уапсен додека се обидувал да побегне од земјата, пишува Блумберг.

По заедничка истрага, јужниот округ на Њујорк и Комисијата за хартии од вредност (КХВ) го обвинуваат поранешниот менаџер Ишан Вахи за протекување информации за да им даде ран пристап до крипто на берзата на неговиот брат и пријател – наводно учебник за тргување со инсајдери. што служи само за поткопување на целокупната репутација на индустријата, особено кај хипер-видлив играч како што е Coinbase.

Апсењето, исто така, може да биде знак за работите кои доаѓаат. Според обвинителите, тоа е прв криминален случај од ваков вид.

Според Блумберг, Вахи купил билет во еден правец за Њу Делхи ноќта пред Coinbase да организира интервју како дел од истрагата за шемите на Вахи. Агентите за спроведување на законот го пресретнале поранешниот менаџер пред да може да се качи на летот, предизвикувајќи драма во инцидентот.

Вахи имал со себе „обемна низа предмети“, се вели во досието, што укажува дека тој веројатно се обидувал да побегне.

Службеникот има намера да го искористи случајот за да направи преседан и да испрати порака.

„Денешните обвиненија се дополнителен потсетник дека Web3 не е зона без закони“, рече американскиот обвинител Демијан Вилијамс во Менхетен во изјавата, цитирана од Блумберг.

„Нашата порака со овие обвиненија е јасна: измамата е измама, без разлика дали се случува на блокчејн или на Вол Стрит“, се вели во соопштението.

Според обвиненијата, Вахи користел инсајдерски знаења помеѓу јуни 2021 и април 2022 година за да оствари повеќе од 1 милион долари профит за себе, неговиот брат и еден пријател.

Coinbase започна истрага откако дозна за ова прашање, ставајќи го Вахи на неплатено административно отсуство, пред на крајот да го отпушти на 15 јули.

Според новиот блог пост напишан од извршниот директор на Coinbase, Брајан Армстронг, компанијата „дала информации за овие лица до Министерството за правда и го отпуштила нашиот вработен“.

„Coinbase многу сериозно ги сфаќа наводите за несоодветна употреба на информациите на компанијата, како што покажа нашата брза истрага за оваа работа“, се вели во објавата. „Повторно, имаме нулта толеранција за ваквото недолично однесување и нема да се двоумиме да преземеме мерки против кој било вработен кога ќе откриеме погрешно постапување.

Уапсен е и братот на Вахи Нихил. Неговиот адвокат, Прија Чодри, изјави за Блумберг дека „овие обвинители се обидуваат да го криминализираат невиното однесување затоа што бараат жртвено јагне бидејќи толку многу луѓе неодамна изгубиле пари во криптовалути“.

Инцидентот, исто така, може да биде лоша вест за јавниот имиџ на Coinbase.

Компанијата веќе гледа надолу во барелот на економската криза и падот на крипто. Минатиот месец објави дека отпушта повеќе од илјада вработени.

Случаите против Вахи и неговиот брат би можеле да послужат како пресвртница во потрагата по регулаторите да ги спречат злобните активности што се случуваат на крипто берзите.

Двата случаи „се само почеток на репресијата за инсајдерското тргување во криптопросторот“, изјави за Њујорк Тајмс Иан Мекгинли, поранешен обвинител на Министерството за правда.