Блејк Лајвли е вистинска модна инспирација.

Актерката Блејк Лајвли облекла едни од најубавите фустани на светот. Таа е модна икона, секогаш беспрекорно облечена и имала среќа да носи некои од најубавите фустани на црвениот тепих. И навистина, кој подобро да ги изрази од себе?

Фустан од Версаче инспириран од Статуата на слободата
Ќе почнеме од последниот фустан кој го носеше на Мет Гала кога познатите дами се натпреваруваат што повеќе ќе фасцинираат со својот изглед. Кога Блејк се појави во прекрасна тоалета на Версаче која имаше многу симболика, никој друг не мораше да се замара бидејќи тоа беше тоа.

Блејк најпрво позираше во тесен долг фустан со повеќебојни кристали, кој исто така беше украсен со голем воз во боја на бакар, врзан во машна на колкот.

Кога пристигнала на скалите на влезот во музејот Метрополитен, го одврзала лакот и покажала како всушност изгледа влечењето – долго здолниште во бојата што ја симболизира познатата Статуа на слободата.

– Овој фустан му оддава почит на Њујорк и неговите многубројни иконски градби. Овој детал е од Empire State, некои делови ја симболизираат Статуата на слободата и таванот на железничката станица Гранд Централ – изјави Блејк, кој изгледот го комплетираше со обетки во боите на фустанот, тиара, како и долги ракавици, додека шминката и косата беа исклучително едноставни.

Версаче фустан во боја на црвен тепих
Блејк во 2018 година облече прекрасна балска тоалета во бордо боја која ќе биде забележана и во модниот свет.

Овој фустан влезе во историјата бидејќи беше прогласен за најдобар фустан, а Блејк го носеше на Мет Гала истата година, а ова модно ремек дело го дизајнираше и модната куќа Версаче.

Мајсторите на модната куќа потрошија повеќе од 600 часа на создавањето на фустанот: тоа е модел со долг воз кој е украсен со рачно изработен вез и скапоцени камења.

И Лајвли призна: „Од сите фустани што некогаш сум ги носела на свечени церемонии, овој ми стана омилен“.

, StoryLand

Фустан од Барбери за позната трудница
Во 2016 година, Блејк Лајвли беше бремена со своето второ дете кога пристигна на Мет Гала во прекрасен бледо розов фустан од Барбери.

Целиот фустан е сошиен од свила, горниот дел е во форма на срце корсет, додека здолништето е во форма на А.

Главните детали на фустанот беа цвеќињата во бордо боја, посипани на задниот дел од фустанот.

, StoryLand