Градот на светлината, но и градот на љубовта, Париз зрачи со посебен шарм на секој чекор. Очекувано, француската престолнина е една од најпосетуваните европски дестинации.

Иако не е можно да се посетат сите атракции што ги нуди, вреди да се фокусираме на неколкуте најпознати, бидејќи Париз е познат како град во кој туристите често се враќаат.

Познатиот Монмартр, Ајфеловата кула и катедралата Нотр Дам, како и музејот Лувр се само некои од најпознатите атракции на овој град.

kafe monmartr
1. Монмартр и Латинскиот кварт
Живописен дел од Париз познат по кривулестите улици кои ја кријат душата на овој град, Монмартр се смета за задолжителен дел од посетата на Париз.
Не пропуштајте да се напиете кафе во некој од шармантните париски барови во овој кварт или да прошетате до познатиот Мулен Руж.

На левиот брег на Сена се наоѓа Латинскиот кварт, со бројни тесни кривулести улици украсени со антички книжарници и бројни продавници. А тука е и скриеното богатство на Латинскиот кварт, како што ги нарекува „Parisdiscoveryguide“ остатоците од римската арена, изградена во текот на првиот век.

И додека сте таму, не заборавајте дека писателите како Жан Пол Сартр, Албер Ками и Ернест Хемингвеј имаа можност да седнат во некои од рестораните на булеварот Сен Жермен во Латинскиот кварт.

2. Музејот Лувр

Бидејќи бележи неколку милиони посети во текот на годината, музејот Лувр се смета за најпосетуван во целиот свет. Покрај статуата на старогрчката божица Најк од островот Самотраки и статуата на Венера од грчкиот остров Милос, може да се пофали и со познатото дело на Леонардо да Винчи, Мона Лиза.

Иако ова се најпознатите експонати изложени во Лувр, на посетителите им се нуди и можност да видат прекрасна колекција која содржи египетски мумии и многу други интересни експонати.

А, исто како и за кулата Алфел, треба однапред да резервирате билети и да се вооружите со трпение.

3. Катедралата Нотр Дам

Ремек-делото на готската архитектура е уште еден симбол на Градот на светлината. Изграден е во средниот век и во неговата внатрешност посебно внимание привлекоа прекрасните витражи.

notr dam, notre dame

Иако зградата беше доста оштетена за време на пожарот што ја зафати пред три години, сепак нејзината убавина е забележлива. На туристите сè уште не им е дозволен влез, но сепак можат да се восхитуваат на неговата величественост, најдобро од левиот брег на Сена.

4. Замокот Версај

Освен величествениот ентериер на Версај, кој бил користен како резиденција на француските кралеви, особено внимание на посетителите привлекуваат градините на замокот. Покрај прекрасно уредените патеки, тука се и интересни фонтани и статуи, како и дрвореди и богати цветни леи.

Поради големиот број посетители, достапни се и организирани тури со водич, кои на посетителите им даваат можност побрзо да влезат во палатата, бидејќи, како и многу други париски атракции, и овде редиците често се прилично долги.

5. Ајфеловата кула

И секако – Ајфеловата кула. Како можете да го посетите Париз без да се искачите на Ајфеловата кула, која е симбол на тој град? Иако може да се види од различни делови на градот, многу туристи се одлучуваат да го посетат. Погледот на Градот на светлината од таму е спектакуларен.