Жизел Бундхен и Том Брејди се откажаа по 13 години брак. Дознајте за нивната разделба по неколкунеделни шпекулации за раскинување.

Ѕвездата на НФЛ и супермоделот – кои беа во брак 13 години откако се венчаа во 2009 година – официјално се разделуваат, потврдија и Том и Жизел на социјалните мрежи на 28 октомври, истакнувајќи дека неодамна го финализирале својот развод.

„До оваа одлука дојдовме пријателски и со благодарност за времето што го поминавме заедно“, напиша Том, кој ги дели децата Бенџамин (12) и Вивијан (9) со Жизел, во својата порака на Инстаграм Story. „Благословени сме со прекрасни и прекрасни деца кои ќе продолжат да бидат центарот на нашиот свет во секој поглед. Ќе продолжиме да работиме заедно како родители за секогаш да се погрижиме да ја добиваат љубовта и вниманието што го заслужуваат“.

Спортистот истакна дека тој и Жизел, исто така, дошле до одлука да се разделат по многу размислување. „Тоа е, се разбира, болно и тешко, како што е за многу луѓе кои поминуваат низ истото секој ден ширум светот“, продолжи тој. „Сепак, ние си го посакуваме само најдоброто еден на друг додека ги следиме новите поглавја во нашите животи кои допрва треба да се напишат“.

Додека објавата на сопствената Инстаграм Story на Жизел го повторува чувството на Том, таа исто така додава дека тие „се разделиле“.

Помеѓу нив отсекогаш постоела многу љубов и страст“, ​​споделил изворот. „Но, сега, кога се разделија, се чини дека ова е подобро за сите.

Што се однесува до тоа што предизвика раздор меѓу двајцата, вториот извор сподели дека враќањето во кариерата на Том одиграло фактор. „Коренот на проблемот е неговата недостапност за време на фудбалската сезона“, рече вториот извор. „Таа сака работите да се прават на одреден начин. Тие имаат проблеми со години и ова е тема која се повторува“.

Том првично објави дека се повлекува од НФЛ уште во февруари. Но, еден месец подоцна, 45-годишниот – кој исто така го дели синот Џек (15) со поранешната Бриџит Мојнахан – докажа дека сè уште не е подготвен да го затвори тоа поглавје. На 13 март, Том објави дека ќе се врати за својата 23-та сезона.

Tom Brady, Gisele Bundchen

Во тоа време, Жизел напиша порака за поддршка под објавата на Том на Инстаграм, која гласеше: „Еве одиме повторно!

Но, и покрај тоа што потпиша да игра, Том беше отсутен од тренинзите со тимот во август. Тренерот Тод Боулс објасни на прес-конференција во тоа време дека Том бил оправдан „да се занимава со некои лични работи“, според People. Тренерот додаде дека тоа било разговарано меѓу нив пред да започне тренинг кампот.