Креаторите на хит серијата на Нетфликс „Круната“ открија кој ќе ги игра принцот Вилијам и Кејт Мидлтон во 6-та сезона.

Двајца актери беа избрани за младиот принц: 16-годишниот Руфус Кампа и 21-годишниот Ед Меквеј. Во меѓувреме, Мег Белами ќе ја игра Кејт Мидлтон.
Сезоната 5 од „The Crown“ треба да се појави на екраните овој ноември. Ќе има нова актерска екипа, вклучувајќи ги Имелда Стаунтон како кралицата Елизабета, Џонатан Прајс како принцот Филип, Лесли Менвил како принцезата Маргарет, Доминик Вест како принцот Чарлс, Елизабет Дебицки како принцезата Дијана и Оливија Вилијамс како Камила Паркер Боулс. Џони Ли Милер ќе се појави и како премиер Џон Мејџор.

Ќе го прикажува и синот на Вест Сенан Вест како млад принц Вилијам (на околу 11 години). Теди Хејли и Вил Пауел ќе го играат младиот принц Хари на различни возрасти.

И покрај тоа што продуцентите остануваат строги како и секогаш во врска со тоа кои моменти од животот на британското кралско семејство планираат повторно да ги посетат за време на шоуто, кастингот сугерира дека 5-та сезона ќе се фокусира на 1990-тите, вклучувајќи ги настаните што водат до и можеби после Смртта на Дијана во 1997 година.

Како што објави Variety минатата година, момчето на Дијана, Доди Ал-Фајед, кој загина покрај неа во несреќата во Париз, ќе биде портретиран во шоуто од ѕвездата на „The Kite Runner“, Калид Абдала, додека неговиот татко, поранешниот сопственик на стоковна куќа Мохамед Ал-Фајед, ќе го игра Салим До („Осло“).

Со оглед на дебито на Кејт на екранот и кастингот на 16-годишниот Кампа како помлада верзија на Вилијам, сите знаци укажуваат на 6-та сезона, која треба да започне да се произведува оваа есен, фокусирајќи се на доцните 1990-ти и раните 2000-ти. Принцот Вилијам имаше 15 години во август 1997 година, кога почина неговата мајка.

, StoryLand

Тој помина една година празнина пред да се запише на Универзитетот Сент Ендрју во Шкотска во 2001 година, каде што се сретна со колешката Кејт. Тие се забавуваа 10 години пред на крајот да се венчаат во 2011 година.

1990-тите и раните 2000-ти продолжија да бидат бурно време за кралското семејство. Популарноста на семејството падна на најнизок одлив досега по смртта на Дијана и беше потресена од бројни скандали. Принцовите Вилијам и Хари станаа познати по тоа што излегуваа од ноќните клубови во раните утрински часови, често опкружени со гламурозни луксузни русокоси; Принцот Ендрју беше во неволјите на неговото пријателство со осудениот педофил Џефри Епштајн и, наводно, повеќе пати ја малтретирал својата обвинителка Вирџинија Гифре; Принцот Чарлс се обидуваше да го рехабилитира својот имиџ додека истовремено ја интегрираше својата поранешна љубовница, Камила Паркер-Боулс, во јавниот живот и беснееја теориите на заговор за смртта на Дајана, при што опсесивниците дури тврдеа дека е одговорен принцот Филип.

По смртта на Дијана, имаше и бројни правни препукувања, вклучително и криминално судење од висок профил во кое беше вклучен нејзиниот поранешен батлер, Пол Бурел, откако тој беше уапсен за наводно кражба на стотици предмети што и припаѓаат на принцезата. Случајот беше прекинат дури во последен момент, откако кралицата имаше извонредно „се сеќавање“ дека му дала дозвола да ги земе предметите. Сеќавањето погодно значеше дека судењето пропадна и членовите на кралското семејство можеа да избегнат да сведочат пред она што сигурно беше медиумски циркус.

Како и да е, ќе има многу материјал во кој Кампа, Меквеј и Белами ќе ги потонат забите.

Кампа има огромно сценско искуство, играјќи ја главната улога во „Тајниот дневник на Адријан Мол 13 и 3/4с“ на Сју Таунсенд „Мјузикл“ на Вест Енд, како и преземање улоги во Источниот театар Ватерло и Викомб Свон, меѓу други. Тој треба да се приклучи на школата за изведувачки уметности во Тринг Парк – која ги вбројува Дејзи Ридли и Дам Џули Ендрјус од „Војна на ѕвездите“ меѓу своите стипса – во септември.

Меквеј дипломираше на Драмскиот центар во Лондон минатата година, откако заврши четиригодишна програма за обука. Тој се појави на сцената во The Old Vic и во студиото Hammersmith Riverside.

Белами е потполно новодојденец, иако има направено некои аматерски драми и снимање филмови, а серијата од висок профил го одбележа нејзиното професионално деби.

Кампа и Белами беа избрани по испраќањето снимки од аудиција по повик за кастинг на социјалните мрежи. „Круната“ ќе го одбележи професионалното деби на триото на екранот.

Исто така, без сомнение ќе направи ѕвезди од сите три. Ема Корин, која следната ќе се појави заедно со Хари Стајлс во претстојната игра „Мојот полицаец“, беше ставена во јавноста откако беше извлечена од релативната неизвесност да ја игра младата принцеза Дијана во 4-та сезона. Во тоа време таа имаше само неколку заслуги на екранот за нејзиното име.

Слично на тоа, Џош О’Конор, кој го играше принцот Чарлс во сезоните 3 и 4, исто така стана познато име и доби Еми за главен актер во драмска серија за неговата изведба.

Серијата ја менува својата екипа на секои две сезони за да ги прикаже членовите на кралското семејство во различни децении.