Тениската легенда Серена Вилијамс објави дека се пензионира. Во есеј за Вог таа вели дека планира да се повлече од спортот по учеството на УС Опен во Њујорк ова лето.

Таа планира да се фокусира на своето семејство и други деловни потфати, иако би сакала да не го користите зборот „р“. Тоа е повеќе еволуција, вели таа.

„Никогаш не ми се допадна зборот пензија“, пишува таа. „Не ми изгледа како модерен збор. Размислував за ова како транзиција, но сакам да бидам чувствителен за тоа како го користам тој збор, што значи нешто многу специфично и важно за заедницата на луѓе. Можеби најдобриот збор за да се опише она што го правам е еволуцијата. Тука сум да ви кажам дека еволуирам далеку од тенисот, кон други работи кои ми се важни. Пред неколку години тивко ја основав Serena Ventures, фирма за ризичен капитал. Набргу потоа основав семејство. Сакам да го развијам тоа семејство“.

Во 2017 година, Вилијамс имаше ќерка, Олимпија, со нејзиниот сопруг Алексис Оханијан, ко-основачот на Редит. Додека беше бремена, таа учествуваше на Австралија опен, освојувајќи победа на Грен слем. „Дефинитивно не сакам да бидам бремена повторно како спортистка“, пишува таа. „Треба да бидам два метри во тенисот или два метри надвор“.

Вилијамс често се нарекува не само најдобар тенисер на сите времиња, туку и најдобар спортист на сите времиња. Таа го освои својот прв УС Опен во 1999 година, кога имаше само 17 години. Таа продолжи да освои најмногу гренд слем титули во сингл за време на Опен ерата и освои четири олимписки златни медали, вклучително и три двојки со нејзината сестра Венус Вилијамс, заеднички рекорд. Таа, исто така, освои 14 титули во женски двојки со нејзината сестра, што е уште еден рекорд. Двојката исто така е непоразена во финалињата во двојки на Грен слем.

Раниот живот на Серена и Венус Вилијамс беше драматизиран во минатогодишниот филм „Кралот Ричард“, кој заработи шест номинации за Оскар. Вил Смит доби Оскар за улогата на нивниот баран татко Ричард Вилијамс. Двете сестри служеа како извршни продуценти на филмот.

„Ужасен сум при збогум, најлошото на светот“, напиша Вилијамс. „Но, ве молам знајте дека јас сум повеќе благодарен за вас отколку што можам да изразам со зборови. Ме однесе до толку многу победи и толку многу трофеи. Ќе ми недостига таа моја верзија, таа девојка која играше тенис. И ќе ми недостигаш“.

Нејзината тениска кариера
Според Форбс, Вилијамс во кариерата заработила вкупно 94,6 милиони долари во парична награда од Женската тениска асоцијација. Ова е двојно повеќе од било која друга спортистка досега. Второпласирана до оваа титула е Венера, која има освоено 42 милиони долари парична награда.

Вилијамс малку забави во последниве години, по раѓањето на нејзината ќерка и физичкиот труд заеднички за професионалните спортисти. Од 2015 година, таа обично прави не повеќе од осум турнири годишно. Во 2021 година, таа се лизна на тревата на централниот терен во воведниот сет на Вимблтон и ја скина тетивата. Таа потоа го прескокна УС Опен како и Отвореното првенство на Австралија оваа година.

Таа моментално игра на Канадскиот опен, каде го доби својот прв натпревар по 14 месеци. Таа, исто така, треба да игра на Вестерн и Јужен Опен следната недела.