Ознака: tanc festival

  • Новости

Пролет/лето 2023 година: Коженото здолниште е омилена облека која секоја година редовно се враќа во нови комбинации

Коженото здолниште е облека што речиси секој клиент може да се чувствува удобно да го купи знаејќи дека ќе продолжи да биде во стил во годините што доаѓаат. Предлозите за модели на кожени здолништа за пролет/лето 2023 година се движат од елегантни здолништа со „молив“ до колена до похрабри мини инспирирани од моторџиите, што значително ги стави во центарот на трендовите за претстојната сезона. И додека некои брендови и дизајнери се придржуваа до стандардните животински кожи, други се одлучија за повторувања на материјалот погодни за животните, што дополнително го прошири спектарот на коженото здолниште. Не само што беше истакната...

Моја приказна

Најнови

Приказната на Стефан Соколовски, BadStef: Соновите не се исполнуваат ако не работиш напорно

Стефан е неверојатен и импресивен уметник со фотоaпарат во рака. Маестрално ги слика и едитира фотографиите и веќе се запишува во историјата на најдобрите фотографи во Северна Македонија. . Како започна приказната на Стефан и сликањето на модели? Мојата пасија кон фотографија се роди со моето првото интензивно запознавање со фотоапратотна уште на рана возраст а активно почнав на 15 години. Во тоа време модели ми беа моите пријателки од средно училиште и така чекор по чекор дојде самата професија како животна определба. Од каде е желбата да се форографира и зошто се определи за fashion фотографија? Тогаш во...

Култура

Најнови

Новиот проект ,,Мојата мајка е космонаут” се снима со една од холивудските ѕвезди Вилијам Болдвин во Македонија

Македонија полека но сигурно го гради патот кон соработка со холивудските филмски ѕвезди. Започна првиот дел од снимањето на проектот Мојата Мајка е космонаут по сценарио и во режија на Енди Делиана. Во проектот една од главните улоги ја игра Вилијам (Били) Балдвин, една од големите холивудски ѕвезди (Sliver, Internal affair, Fair game), заедно со Наталија Санчез, една од најпознатите актерки во моментов во Шпанија, особено со серијата Лос Серано, како и Стеф Досон, Џон Гросман и Мајк Хофман. Проектот се снима во Албанија, Франција и Македонија, бидејќи тука се случува дел од приказната. “Мојата улога е на Дори,...

Мода

Најнови

Правилен и безвременски избор да блеснете на новогодишната ноќ и церемонијата која ви е важна

Секогаш има време и место за фустан со светки – без разлика дали барате мини, макси, миди или топчест фустан. Во споредба со количината на избори, ова е секогаш најдобрата опција за новогодишната ноќ. Со нив нема да погрешите, а ако мислите дека не се толку модерни оваа сезона, се лажете. Најчесто ги гледавме на овогодинешните Греми награди, а кога ѕвездите како Рис Витерспун, Кристина Ричи и Сандра О носат нешто, тогаш нема сомнеж. Секогаш има време и место за фустан со светки – без разлика дали барате мини, макси, миди или топчест фустан. Искрено, без оглед на стилот...

  • Живот
  • Бизнис
  • Забава
  • Спорт

Еве какви се шансите да останете бремена со близнаци: Ова се одлучувачките фактори

Постојат бројни причини за појава на повеќекратна бременост. Веруваме дека секоја жена барем еднаш во животот се запрашала какви се нејзините шанси да остане бремена со близнаци. Раѓањето на близнаци во последно време е зачестено, делумно поради ин витро оплодување, делумно поради тоа што жените се одлучуваат да станат мајки на подоцнежна возраст. Бројот на близнаци родени од 1986 до 2009 година скокнал за околу 75 отсто, а моментално на секои 1.000 раѓања се раѓаат околу 32 близнаци. Ако и вие имате желба да станете мајка на близнаци или едноставно се прашувате какви се шансите, треба да знаете кои...

“Мала пажња”: Семејно креативно катче создадено со многу љубов

Доколку сте љубители на креативни изработки кои во себе содржат порака тогаш “Мала пажња” е совршено место за вас. Мал бизнис кој работи со љубов, привлекува внимание со креативноста и особено измамува насмевки кај најмладите членови во семејството. Имавме можност да поразговараме за тоа како настана приказната околу “Мала пажња”. Како се случи приказната “Мала пажња”? Приказната наречена “Мала пажња” се роди во 2006та година, а за нејзиното настанување влијаеја повеќе убави приватни настани, меѓу другото преселба во нов дом и прв роденден на нашето прво синче. За овие т.н. настани, јас лично (Маја) имав одредени замисли за работи...

Историјата на божиќниот камион на Кока-Кола и зошто е толку популарен

Ја споделуваме временската линија на Божиќниот камион на Кока-Кола – и неговата изненадувачка врска со Војна на ѕвездите. Поминаа 27 години откако Божиќниот камион на Кока-Кола за првпат ги украси нашите ТВ екрани. Има нешто примамливо во звукот на „Празниците доаѓаат“ додека камионот се движи во град или град што е веќе осветлен со божиќни светилки. Милиони луѓе го следеа неговото патување низ годините, па дури и се користеше за предлози за брак. Секогаш привлекува толпи луѓе и собира многу возбуда на социјалните мрежи додека семејствата го чекаат пристигнувањето на големиот црвен камион во нивното соседство. Овогодинешната тура со...

Тимот што ќе победи на светското првенство ќе добие сума од 42 милиони долари

Светското првенство во Катар стигна до полуфиналната фаза и натпреварувањето постепено се ближи кон крајот. Хрватска, Аргентина, Франција и Мароко се четирите селекции кои резервираа пласман во полуфиналето. Секоја од овие четири големи нации која ќе ја освои титулата на Светското првенство ќе добие сума од 42 милиони долари од ФИФА.   View this post on Instagram   A post shared by Pubity...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

FACEBOOK

СОЦИЈАЛНИ МЕДИУМИ