Ознака: stres

  • Новости

Навивачите на Светското првенство носат костими во огледало што изгледаат како да се директно излезени од видео игра

Покрај присуството на натпревари за создавање историја, навивачите на Светското првенство, исто така, ја користат приликата за да се пофалат со боите на својата земја и да им оддадат почит на фудбалските легенди. Иако најчестиот начин да го направите тоа е да носите дрес од вашиот омилен тим или играч, тим креативци од Словачка се вртат низ Катар (домаќин на турнирот во 2022 година) со своите неверојатни костими. Покриени со огледала, овие детални костуми создаваат неверојатна оптичка илузија – како да излегле од видео игра. Мозоците зад овие фудбалски костими се компанијата наречена Maskbusters, која е специјализирана за вакви...

Моја приказна

Најнови

Приказната на Стефан Соколовски, BadStef: Соновите не се исполнуваат ако не работиш напорно

Стефан е неверојатен и импресивен уметник со фотоaпарат во рака. Маестрално ги слика и едитира фотографиите и веќе се запишува во историјата на најдобрите фотографи во Северна Македонија. . Како започна приказната на Стефан и сликањето на модели? Мојата пасија кон фотографија се роди со моето првото интензивно запознавање со фотоапратотна уште на рана возраст а активно почнав на 15 години. Во тоа време модели ми беа моите пријателки од средно училиште и така чекор по чекор дојде самата професија како животна определба. Од каде е желбата да се форографира и зошто се определи за fashion фотографија? Тогаш во...

Култура

Најнови

Новиот проект ,,Мојата мајка е космонаут” се снима со една од холивудските ѕвезди Вилијам Болдвин во Македонија

Македонија полека но сигурно го гради патот кон соработка со холивудските филмски ѕвезди. Започна првиот дел од снимањето на проектот Мојата Мајка е космонаут по сценарио и во режија на Енди Делиана. Во проектот една од главните улоги ја игра Вилијам (Били) Балдвин, една од големите холивудски ѕвезди (Sliver, Internal affair, Fair game), заедно со Наталија Санчез, една од најпознатите актерки во моментов во Шпанија, особено со серијата Лос Серано, како и Стеф Досон, Џон Гросман и Мајк Хофман. Проектот се снима во Албанија, Франција и Македонија, бидејќи тука се случува дел од приказната. “Мојата улога е на Дори,...

Мода

Најнови

Светот станува розов и блескав во првиот тизер трејлер за „Барби“.

Животот во пластика е навистина фантастичен  гледајќи го првиот официјален тизер трејлер за многу очекуваниот филм „Барби“ . Објавен од Ворнер Брос во петокот, промото од 75 секунди им овозможува на фановите славно да се запознаат со Маргот Роби како иконската кукла која го промени пејзажот за детските...

  • Живот
  • Бизнис
  • Забава
  • Спорт

Еве какви се шансите да останете бремена со близнаци: Ова се одлучувачките фактори

Постојат бројни причини за појава на повеќекратна бременост. Веруваме дека секоја жена барем еднаш во животот се запрашала какви се нејзините шанси да остане бремена со близнаци. Раѓањето на близнаци во последно време е зачестено, делумно поради ин витро оплодување, делумно поради тоа што жените се одлучуваат да станат мајки на подоцнежна возраст. Бројот на близнаци родени од 1986 до 2009 година скокнал за околу 75 отсто, а моментално на секои 1.000 раѓања се раѓаат околу 32 близнаци. Ако и вие имате желба да станете мајка на близнаци или едноставно се прашувате какви се шансите, треба да знаете кои...

“Мала пажња”: Семејно креативно катче создадено со многу љубов

Доколку сте љубители на креативни изработки кои во себе содржат порака тогаш “Мала пажња” е совршено место за вас. Мал бизнис кој работи со љубов, привлекува внимание со креативноста и особено измамува насмевки кај најмладите членови во семејството. Имавме можност да поразговараме за тоа како настана приказната околу “Мала пажња”. Како се случи приказната “Мала пажња”? Приказната наречена “Мала пажња” се роди во 2006та година, а за нејзиното настанување влијаеја повеќе убави приватни настани, меѓу другото преселба во нов дом и прв роденден на нашето прво синче. За овие т.н. настани, јас лично (Маја) имав одредени замисли за работи...

Манескин со неверојатно бунтонтовен настап во Лас Вегас : “Малку претеравме со хаосот, но дефинитивно вредеше”

Италијанскиот бенд Манескин, кој триумфираше на Евровизија во 2020та година имаше свој легендарен концерт во Лас Вегас. На концертот бендот ги крши сите свои инструменти на сцена. По настапот на својот инстраграм профил објавија дека сето тоа воопшто не било планирано. Значи, ова воопшто не беше планирано и можеби отиде малку предалеку… но ни се допадна! 🤓 Настрана хаосот и уништувањето во Лас Вегас, нашето северноамериканско патување само што заврши и веќе ни недостасува секој дел од тоа. Не можевме да бидеме посреќни за времето што го поминавме со тебе и љубовта што ни ја покажа!! Енергијата што ја...

Тимот што ќе победи на светското првенство ќе добие сума од 42 милиони долари

Светското првенство во Катар стигна до полуфиналната фаза и натпреварувањето постепено се ближи кон крајот. Хрватска, Аргентина, Франција и Мароко се четирите селекции кои резервираа пласман во полуфиналето. Секоја од овие четири големи нации која ќе ја освои титулата на Светското првенство ќе добие сума од 42 милиони долари од ФИФА.   View this post on Instagram   A post shared by Pubity...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

FACEBOOK

СОЦИЈАЛНИ МЕДИУМИ