Ознака: mancester city

  • Новости

5 совети како да вежбате навечер без да си го уништите сонот

Дознајте кои се потенцијалните ефекти од вежбањето пред спиење – и како можете да ги минимизирате несаканите ефекти. Во принцип, вежбањето може да ви помогне да го подобрите вашиот сон, особено ако страдате од хронична несоница. Сепак, вежбањето пред спиење може да има и неколку недостатоци. Имено, за време на вежбањето се активира симпатичкиот нервен систем поради што срцето чука побрзо и мускулите на респираторниот тракт се опуштаат за да се подобри испораката на кислород низ телото. Во исто време, температурата на средината на телото брзо се зголемува, што генерално не е погодно за добар ноќен одмор. Исто така,...

Моја приказна

Најнови

Жени кои го променија светот: 7 жени кои постигнаа историски победи и оставија трајни наследства

Повеќе од 70 нации ширум светот досега доживеале да видат жена на чело на нивните влади во модерната ера. Некои беа избрани, некои именувани, некои служеа релативно кратко, повеќе или помалку успешно, додека други оставија зад себе трајно наследство и го променија светот каков што дотогаш го знаевме. Жените се незапирливи во денешното време, а нивната моќ и влијание расте, а според историјата се истакнале седум пионери. Ви ги претставуваме најнезаборавните избрани жени лидери во историјата, како во однос на времето поминато на функцијата, така и во однос на влијанието што тие го имале врз нивните нации и светот...

Култура

Најнови

Изложбата на Луј Витон „Сон“ е уметнички сон од кој не сакаме да се разбудиме

Брендот Луј Витон отвори нова културна дестинација во Париз – изложбата LV Dream посветена на 160-годишното постоење на брендот, како и неговите соработки со уметници. Од портретот на самиот основач потпишан од Као Феи до легендарните куфери на Луј Витон, изложбата е поставена како извонредно патување низ генетскиот код на LV. LV Dream е постојан отворен разговор помеѓу историјата на куќата и иднината, богатото наследство и бескомпромисната модерност, скапоцените традиционални производствени техники и иновации, а овој разговор се води низ сите девет простории што ги опфаќа изложбата. Посебно задоволство – во буквална и преносна смисла – претставува кафулето и...

Мода

Најнови

Познати дами кои се неодоливо модерни и кога надвор е минус

Некои познати дами не се откажуваат од модата дури и кога ни е зимата. Да се ​​биде стилски е приоритет за некои дами. Времето не ги спречува да покажат колку уживаат да се дотеруваат и да ја истакнуваат својата личност преку стајлингот. Со доаѓањето на првите минусни и многу студени денови, за вас подготвивме фотогалерија на познати дами која може да послужи како инспирација за облекување во зима. Иако повеќето преферираат лето бидејќи ни нуди многу можности за мода, не треба да ја отпишувате ниту зимата. Модерни јакни, капи, шарени шалови, чизми – тие исто така можат да бидат...

  • Живот
  • Бизнис
  • Забава
  • Спорт

Се отвори малата сцена при НУЦК Трајко Прокопиев во Куманово

Конечно после долги години се отвори мала сцена при НУЦК Трајко Прокопиев. Поради проблеми со греење, со години институцијата не е во можност да ги користи зимските месеци за афирмација и забавување на граѓаните на Куманово. Еден од кубусите е прилагоден и подготвен за да ја прими публиката. Денеска имавме можност да ја гледаме детската претстава “Музејот на Дедо Мраз” во која играат Сашо Ристовски, Магдалена Ризова, Димитриа Марковски и Тамара Ангелска. Претставата се играше шест пати, а имаа можност да ја видат шестотини дечиња. Од институцијата велат дека се свесни дека Кумановчани сакаат театар и настани преку цела...

“Мала пажња”: Семејно креативно катче создадено со многу љубов

Доколку сте љубители на креативни изработки кои во себе содржат порака тогаш “Мала пажња” е совршено место за вас. Мал бизнис кој работи со љубов, привлекува внимание со креативноста и особено измамува насмевки кај најмладите членови во семејството. Имавме можност да поразговараме за тоа како настана приказната околу “Мала пажња”. Како се случи приказната “Мала пажња”? Приказната наречена “Мала пажња” се роди во 2006та година, а за нејзиното настанување влијаеја повеќе убави приватни настани, меѓу другото преселба во нов дом и прв роденден на нашето прво синче. За овие т.н. настани, јас лично (Маја) имав одредени замисли за работи...

Инстаграм сега сака да биде и BeReal?

Добро го прочитавте насловот, Инстаграм сака да биде BeReal. И не само што сака, туку и направи чекори да стане таков. И тоа не е единствената новина на оваа платформа! Instagram тестира нова функција наречена Candid Challenges, но во споредба со нејзината намена, единствената разлика од BeReal е во името. Алесандро Палуци, развивачот кој работи на неговиот развој, потврди дека тоа е внатрешен прототип, но одби да даде дополнителни детали. Она што го знаеме е дека треба да изгледа вака: секој ден ќе гледате известување во различно време за да ја фотографирате вашата околина. Откако ќе го примите известувањето,...

Навивачите на Светското првенство носат костими во огледало што изгледаат како да се директно излезени од видео игра

Покрај присуството на натпревари за создавање историја, навивачите на Светското првенство, исто така, ја користат приликата за да се пофалат со боите на својата земја и да им оддадат почит на фудбалските легенди. Иако најчестиот начин да го направите тоа е да носите дрес од вашиот омилен тим или играч, тим креативци од Словачка се вртат низ Катар (домаќин на турнирот во 2022 година) со своите неверојатни костими. Покриени со огледала, овие детални костуми создаваат неверојатна оптичка илузија – како да излегле од видео игра. Мозоците зад овие фудбалски костими се компанијата наречена Maskbusters, која е специјализирана за вакви...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

FACEBOOK

СОЦИЈАЛНИ МЕДИУМИ