Ознака: football

  • Новости

Бојан Ковски: Уметноста е едно од главните обележја на било која ера и за неа турбулентноста е константа

Бојан Ковски е нетипичен артист, неговата уметност ги краси човечките тела. Но освен тоа што е мајстор со четката на гола кожа, неверојатно е колку е мастер на  платното. Како започна приказната на Бојан? Не би можел да се сетам кога за прв пат започна оваа моја приказна, но вивидно ми се врежани во сеќавање моите дела кои што ги имам направено на многу рана возраст. Кога би ги прашале моите родители, би ви рекле „Бојан слика од раѓање“. Но, професионално оваа приказна започна во 2011 година кога за првпат стапнав на факултетот за ликовни уметности во Скопје, започнувајќи...

Моја приказна

Најнови

Кристина Августа, кралица на Шведска: Неконвенционална владарка, заштитна на уметноста и образованието

На денешен ден е родена шведската кралица Кристина, според некои извештаи, а како можни датуми се споменуваат и 17 и 18 декември. Нејзиното владеење, кое траеше речиси 22 години, од 6 ноември 1632 до 5 јуни 1654 година, е запаметено по нејзината абдикација и преобраќање од лутеранизам во римокатолицизам. Таа беше позната по тоа што беше високо образована жена за своето време, а беше и покровител на уметноста. Нејзиниот татко, шведскиот крал Густав Адолф и мајката Мари Елеонор од Бранденбург, очекувале машки наследник на тронот. Кристина беше единственото преживеано легитимно дете на нејзиниот татко, а со тоа и негов...

Култура

Најнови

Центарот за култура “Трајко Прокопиев” ќе го красат уникатни графити нацртани од млади уметици

Младите уметници Дејвид Стоилковски и Младен Трендевски нацртаа графити на задниот дел од Центарот за култура во Куманово. Центарот за култура упати апел до сите сограѓани да се сочуваат и да продолжат да ги красат ѕидовите на Културниот Дом. Имено веќе подолг временски период “Трајко Прокопиев” дава голема поддршка на локалните уметници, со организирање на изложби, поетски читања како и нивно учество во други проекти. Целта е младите да се вратат и да творат во својот град. Се со цел зголемување на интересот за културата и оставање печат на генерациите што идат....

Мода

Најнови

Бела Хадид: Како е да се разбудиш и да плачеш уште пред да ги отвориш очите

Убавицата со порцелански тен, остри црти и леден поглед е еден од највлијателните супермодели во последните години. Таа толку многу го усовршила својот ладен, статичен поглед во камерата низ годините што секогаш сме изненадени кога ќе ја видиме нејзината насмеана фотографија во медиумите. Поради ова, многумина добија впечаток дека Бела Хадид е ладна, презирна и затворена личност. Таа преку интервју за магазинот „Вог“ открива дека на почетокот така мислеле многу нејзини колеги. Бела открила дека нејзиниот поглед, кој со текот на времето станал нејзин заштитен знак, всушност е нејзиниот штит и оклоп. Таа се претставува пред светот како челична...

  • Живот
  • Бизнис
  • Забава
  • Спорт

Метју Пери објасни зошто не сака да ги гледа „Пријатели“: „За секоја сезона можам да кажам што користев тогаш“

Метју Пери, кој неодамна објави мемоари, во гостувањето на телевизијата CBC откри зошто повеќе не може да ги гледа старите епизоди од „Пријатели“. Актерот изјавил дека неговата зависност од опијати започнала кога почнала да се снима серијата. Поради ова (зависност од опијати, од која се опоравува долго време), Пери не може да го гледа „Пријатели“ – Не ја гледав серијата затоа што само ќе требаше да повторувам „алкохол, дрога, кокаин“. За секоја сезона би можел да кажам што користев тогаш и затоа не сакам да го гледам. Тоа е се што гледам – ​​изјави актерот. Кога зборуваше за зависноста,...

Твитер го суспендира профилот на Канје Вест

Маск, самонаречен апсолутист за слобода на говорот, го поздрави враќањето на раперот, сега познат како Је, на платформата во октомври. – Дадов се од себе. Сепак, тој повторно го прекрши нашето правило против поттикнување насилство. Сметката ќе биде суспендирана, објави вчера Маск на Твитер. I tried my best. Despite that, he again violated our rule against incitement to violence. Account will be suspended. — Elon Musk (@elonmusk) December 2, 2022 Сметката на Вест беше суспендирана во рок од еден час по објавата на Маск, која беше дадена како одговор на корисник на Твитер кој рече „Те молам Илон, поправи...

(Видео)Македонски кувар готви среде планина

Македонскиот кувар Ѓоко Ризов подготвува разни специјалитети среде планината Кожув. На неговиот инстаграм профил  ги објавува сите рецепти. Уникатен и неверојатен начин да се ужива во храната, како во нејзиното приготвување така и во нејзиното вкусување. Профилот на Ѓоко е спој на хедонизам и задоволство. Уживајте во видеата и добијте инспирација за некое вкусно јадење!   View this post on Instagram   A post shared by 🥷Darko Vlogs📺 (@darkovlogs)   View this post on Instagram   A post shared by 🥷Darko Vlogs📺 (@darkovlogs)   View this post on Instagram   A post shared by 🥷Darko Vlogs📺 (@darkovlogs)   View...

Импресивната кариера на Серена Вилијамс: 9 ѕвездени моменти кои ја променија историјата на женскиот тенис

Серена заминува во пензија, а зад неа се овие моменти кои придонесоа за тенисерките и тенисерките. Во септемвриската насловна страница на магазинот „Вог“, Серена Вилијамс објави дека се повлекува од професионалниот тенис. Опишувајќи ја одлуката како „транзиција и еволуција“ бидејќи сè повеќе го насочува своето внимание кон нејзината работа како претприемач, филантроп и мајка на четиригодишната ќерка Олимпија, Вилијамс ќе ја заврши својата кариера како една од најголемите тенисерки на сите времиња. . Откако ја освои својата прва голема титула во сингл на УС Опен во 1999 година, Вилијамс има освоено 23 грен слем титули – рекорд за кој...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

FACEBOOK

СОЦИЈАЛНИ МЕДИУМИ