Ознака: dzokovic

  • Новости

Хулахопките како главен моден тренд: Како да ги комбинирате?

Слободата е во ваши раце или подобро кажано, во вашите нозе. Главна карактеристика на модата е нејзината креативност и слобода да се изразуваме како што сакаме преку стил, без никакви ограничувања. Доколку чувствувате дека нешто недостасува од вашиот аутфит или сакате малку да ја промените вашата сигурна комбинација, тогаш хулахопките се она што го барате. Покрај тоа што не загреваат и во кратки и во долги здолништа, тие се исклучително удобни, суптилни и многу разновидни. Тајната состојка на одличните модни рецепти е токму ова парче облека. Еден од шармите е широката палета на бои во кои доаѓаат, како и...

Моја приказна

Најнови

Мир Јам, српска кралица на романите: Храбро сакала, но никогаш не се омажила

Официјално не се знае доволно за животот на пионерката на српското новинарство; има многу повеќе претпоставки и претпоставки кои се речиси исто толку имагинативни како и нејзините романи Зад името на познатиата писателка Мир Јам, кој почина на денешен ден пред точно седум децении, стоеше публицистката и една од ретките тогашни новинари – Милица Јаковљевиќ. Официјално, не се знае доволно за животот на пионерката на српското новинарство, која е родена во Јагодина на 22 април 1887 година, а детството го поминала во Крагуевац. Има многу повеќе нагаѓања и претпоставки кои ги пополнуваат празнините, најмногу за нејзиниот приватен живот во...

Култура

Најнови

Џејн Фонда го слави својот 85-ти роденден: Жена со неверојатен талент и возбудлив љубовен живот

Легендарната актерка Џејн Фонда денеска го слави својот 85-ти роденден. Оваа феноменална жена е позната како актерка, писателка, активистка и поранешна манекенка. Филмската кариера ја започнала во шеесетите, а во 1971 година добила Оскар за најдобра главна женска улога во филмот „Детектив Клут“, како и во 1978 година за улогата во филмот „Враќање дома“, пренесува „Википедија“. Во текот на осумдесетите, актерката престана да снима, а во 1990 година замина на долга пауза. Првиот филм што го сними по паузата е „Свекрвата е виновна“ во 2005 година. Џејн е родена на 21 декември 1937 година во Њујорк. Нејзината мајка извршила...

Мода

Најнови

Џенифер Лопез изгледаше неодоливо во празничен фустан од модната куќа Гучи

Латино дивата Џенифер Лопез (53) за време на прославата на Божиќ во нејзината семејна куќа носеше впечатлив свечен фустан, кој го дели со актерот Бен Афлек. Ова е првиот Божиќ кој Бен и Џенифер го прославија заедно како брачен пар, а убавата пејачка избра фустан со свечен дезен во кој изгледаше неодоливо и младешко. Синиот фустан со црвени машнички имаше бела јака и малку нагласени надуени ракави, а пејачката ги издолжи нозете со црвени лакирани потпетици со ремен, кои одлично се вклопуваат со фустанот, пренесува „Дејли мејл“. Како накит носеше бели обетки во форма на цвет, а целиот изглед...

  • Живот
  • Бизнис
  • Забава
  • Спорт

Отворањето на првиот американски хотел изграден од материјали богати со јаглерод. во Денвер е инспириран од домородните дрвја во Колорадо

Денвер наскоро ќе биде дом на првиот американски хотел изграден од материјали богати со јаглерод. Развиен од Urban Villages и дизајниран од Studio Gang, Populus е модерен хотел со 265 соби кој ќе биде отворен кон крајот на 2023 година. За дизајнот, Studio Gang зеде инспирација од моделите на родните дрвја Аспен во Колорадо, со прозорците на зградата кои ги имитираат дрвјата карактеристични „Аспен Очи“. Лоциран во центарот на Денвер, хотелот ќе го постигне својот статус на јаглерод-позитивен благодарение на неговиот одржлив дизајн и уникатниот проект надвор од локацијата. Хотелот се обврза да засади доволно дрвја за да претставува...

“Мала пажња”: Семејно креативно катче создадено со многу љубов

Доколку сте љубители на креативни изработки кои во себе содржат порака тогаш “Мала пажња” е совршено место за вас. Мал бизнис кој работи со љубов, привлекува внимание со креативноста и особено измамува насмевки кај најмладите членови во семејството. Имавме можност да поразговараме за тоа како настана приказната околу “Мала пажња”. Како се случи приказната “Мала пажња”? Приказната наречена “Мала пажња” се роди во 2006та година, а за нејзиното настанување влијаеја повеќе убави приватни настани, меѓу другото преселба во нов дом и прв роденден на нашето прво синче. За овие т.н. настани, јас лично (Маја) имав одредени замисли за работи...

Инстаграм сега сака да биде и BeReal?

Добро го прочитавте насловот, Инстаграм сака да биде BeReal. И не само што сака, туку и направи чекори да стане таков. И тоа не е единствената новина на оваа платформа! Instagram тестира нова функција наречена Candid Challenges, но во споредба со нејзината намена, единствената разлика од BeReal е во името. Алесандро Палуци, развивачот кој работи на неговиот развој, потврди дека тоа е внатрешен прототип, но одби да даде дополнителни детали. Она што го знаеме е дека треба да изгледа вака: секој ден ќе гледате известување во различно време за да ја фотографирате вашата околина. Откако ќе го примите известувањето,...

Слатка фотографија од Меси и Антонела го обиколи светот: Можеш да бидеш најдобар на светот, секогаш си женски фотограф

Поубавата половина на фудбалерите на овогодинешното Светско првенство привлече големо внимание, а меѓу нив е и сопругата на Меси, Антонела Рокузо. Така фотографите ги следеа на секој чекор по победата на Аргентина, а една фотографија го обиколи светот и насмеа многу луѓе. Имено, на фотографијата се гледа како Меси ја фотографира својата Антонела со трофејот, а еден од корисниците на социјалните мрежи смислил симпатичен опис. -Можеш да бидеш најдобар на светот, секогаш си женски фотограф, пишуваше покрај фотографијата и насмеа многу...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

FACEBOOK

СОЦИЈАЛНИ МЕДИУМИ