Ознака: bulls

  • Новости

Кејт Мидлтон облече фустан кој е идеален за празничниот период: Црвената и светките се сигурна комбинација

Таа уште еднаш го оправда прекарот „штедливата војвотка”. Со оглед на тоа дека ни се новогодишните празници, познато е дека се е за црвената и сјајот, а тоа одлично го знае и Кејт Мидлтон. Принцезата од Велс се фотографираше пред новогодишната елка по повод годишниот божиќен концерт на кралското семејство втора година по ред. За оваа пригода, Кејт облече светкаво црвен фустан со средна должина, кој веќе го носеше во 2020 година и уште еднаш го оправда прекарот „штедлива војвотка“. Овој фустан е украсен со проѕирни ракави кои се украсени со интересен дезен и светки. Како и пред две...

Моја приказна

Најнови

Одри Хепберн: Животната приказна што можеби не ја знаете

Безвременскиот стил и грациозноста на актерката и хуманитарец Одри Хепберн беа легенди и останаа незаменливи во нивниот опсег и влијание. Актерката со белгиско потекло прво го привлече светското внимание како млада Парижанка со ококорени очи во Бродвејската продукција на „Џиџи“, а потоа како бунтовничка принцеза во „Римски одмор“. Подоцна, таа беше продавач на цвеќиња на Кокни во „Мојата убава дама“ и слободоумна придружничка во „Појадок кај Тифани“. За да ја одбележи плодната кариера и инспирираниот живот на Хепберн, Стакер составил листа од 25 факти од животната приказна на Хепберн кои можеби не ги знаете. На и надвор од екранот,...

Култура

Најнови

НАСА достигна нова пресвртница

Овој пејзаж од „планини“ и „долини“ прошарани со блескави ѕвезди е всушност работ на блискиот, млад регион кој формира ѕвезди наречен NGC 3324 во маглината Карина. Снимена во инфрацрвена светлина со новиот вселенски телескоп Џејмс Веб на НАСА, оваа слика за прв пат открива претходно невидливи области на раѓање на ѕвезди. Наречена космички карпи, навидум тродимензионалната слика на Веб изгледа како карпести планини на месечева вечер. Во реалноста, тоа е работ на џиновската, гасовита празнина во рамките на NGC 3324, а највисоките „врвови“ на оваа слика се високи околу 7 светлосни години. Кавернозното подрачје е издлабено од маглината со...

Мода

Најнови

Меган во симболичен фустан на додела на наградите од семејството Кенеди

Уште еден доказ дека принцот Хари и Меган Маркл направиле добар избор да се преселат во Америка. Војводата и војвотката од Сасекс се добитници на престижната награда што ја доделува семејството Кенеди. Славната двојка ја доби наградата Ripple of Hope од непрофитната организација Robert F. Kennedy Human Rights. Жителите на Сасекс беа почестени за нивната хуманитарна работа преку нивната фондација Арчевел, која се фокусира на подигање на свеста за прашања како што се расната правда, сексизмот, менталното здравје и многу повеќе. Некои од претходните добитници на оваа награда се поранешниот американски претседател Барак Обама, потпретседателката на земјата Камала Харис...

  • Живот
  • Бизнис
  • Забава
  • Спорт

Приказната на Петре М. Андреевски: Преку универзализацијата на локалното, својот крај го постави како центар на светот

Петре Мито Андреевски  се вбројува меѓу најдаровитите, а воедно и најпопуларните македонски поети и раскажувачи. Неговите приказни се честопати необични и чудно испреплетени, но во особеноста на својата упатеност кон читателот, раскрилуваат еден познат и близок свет, што го препознаваме како ехо на дамнешни, напати, темни кажувања. Во мај 2000 година бил избран за редовен член на МАНУ. Петре М. Андреевски е роден во демирхисарското село Слоештица, во 1934 година. Основно образование завршил во родното село, гимназија во Битола, а студирал на Филозофскиот факултет во Скопје, на групата по југословенска книжевност. Работел во Македонската телевизија, а бил и уредник...

Твитер го суспендира профилот на Канје Вест

Маск, самонаречен апсолутист за слобода на говорот, го поздрави враќањето на раперот, сега познат како Је, на платформата во октомври. – Дадов се од себе. Сепак, тој повторно го прекрши нашето правило против поттикнување насилство. Сметката ќе биде суспендирана, објави вчера Маск на Твитер. I tried my best. Despite that, he again violated our rule against incitement to violence. Account will be suspended. — Elon Musk (@elonmusk) December 2, 2022 Сметката на Вест беше суспендирана во рок од еден час по објавата на Маск, која беше дадена како одговор на корисник на Твитер кој рече „Те молам Илон, поправи...

(Видео)Македонски кувар готви среде планина

Македонскиот кувар Ѓоко Ризов подготвува разни специјалитети среде планината Кожув. На неговиот инстаграм профил  ги објавува сите рецепти. Уникатен и неверојатен начин да се ужива во храната, како во нејзиното приготвување така и во нејзиното вкусување. Профилот на Ѓоко е спој на хедонизам и задоволство. Уживајте во видеата и добијте инспирација за некое вкусно јадење!   View this post on Instagram   A post shared by 🥷Darko Vlogs📺 (@darkovlogs)   View this post on Instagram   A post shared by 🥷Darko Vlogs📺 (@darkovlogs)   View this post on Instagram   A post shared by 🥷Darko Vlogs📺 (@darkovlogs)   View...

Импресивната кариера на Серена Вилијамс: 9 ѕвездени моменти кои ја променија историјата на женскиот тенис

Серена заминува во пензија, а зад неа се овие моменти кои придонесоа за тенисерките и тенисерките. Во септемвриската насловна страница на магазинот „Вог“, Серена Вилијамс објави дека се повлекува од професионалниот тенис. Опишувајќи ја одлуката како „транзиција и еволуција“ бидејќи сè повеќе го насочува своето внимание кон нејзината работа како претприемач, филантроп и мајка на четиригодишната ќерка Олимпија, Вилијамс ќе ја заврши својата кариера како една од најголемите тенисерки на сите времиња. . Откако ја освои својата прва голема титула во сингл на УС Опен во 1999 година, Вилијамс има освоено 23 грен слем титули – рекорд за кој...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

FACEBOOK

СОЦИЈАЛНИ МЕДИУМИ