Ел Мекферсон има 58 години, а кога ќе го погледнете нејзиното тело и лице, ќе помислите дека изгледа најмалку двојно помладо од неа.

Супермоделот со австралиско потекло Ел Мекферсон го доби прекарот „The Body“ за време на нејзините манекенски години.

Иако е во шестата деценија од животот, таа сè уште гордо го носи прекарот што и го дадоа пред многу години, кога почна да се занимава со манекенство.

Ел е мајка на два сина, а во една прилика ја откри тајната на нејзиниот совршен изглед кој не избледува со годините.

Elle MacphersonДоволно часови сон, многу вода (дури и три литри на ден) и нега на кожата – ја откри својата тајна Ел.

Редовно користам пилинг и ја хидрирам кожата и телото и внатре и надвор. Тоа ми е навистина важно – изјави еднаш Ел.

Ел долго време е на алкална диета и вели дека нејзините нозе се витки благодарение на диетата која се базира на многу зеленчук и вода.

Во алкалната исхрана потребно е да се отстрани вишокот протеини, јаглехидрати и кофеин од организмот, што се постигнува со основната храна. Сето ова е причината зошто алкалната диета се препорачува за секој кој е изложен на голем стрес, како и за оние кои јадат големи количини месо, млечни производи и друга индустриски преработена храна.

Ел е свесен колку е важна физичката активност за добар изглед и младост. Постојано е во движење, па дури и кога нема време за вежбање, само оди.

– Треба да најдете најмалку 45 минути за движење, дури и ако е нешто едноставно. Прошетајте го кучето, оставете го автомобилот дома и пешки до работа – советувала таа.