Меган го отвори подкастот со насмевка, велејќи дека е среќна што е самата, зборува и е „нефилтрирана“, навестувајќи дека ќе открие уште неколку факти за кралското семејство.

Меган Маркл гостуваше во подкастот на нејзината пријателка Серена Вилијамс, The Ambition Delusion, каде зборуваше за двојните стандарди со кои се соочуваат жените кога ги нарекуваат „амбициозни“.

Војвотката од Сасекс и кажала на својата пријателка, тениската ѕвезда, дека не се сеќава дека лично ја почувствувала негативната конотација на зборот амбициозен додека не почнала да излегува со сегашниот сопруг принцот Хари и не ја открила болката што ја претрпела зад затворени врати.

– Амбицијата очигледно е страшна и страшна работа. Чувствував страшна негативност зад неа, тешко беше да не ја почувствувам – изјавила Меган.

Сепак, нејзиниот потег се сметаше за шлаканица за Хари и тупаница на масата за кралското семејство.

Кралската коментаторка Анџела Левин укажа на лицемерието на коментарите на Меган, сугерирајќи дека таа „се уште би била славна личност од Д-листата доколку не се омажела за принцот Хари“.

– Мислеше дека е нормално да се биде амбициозен и дури кога почна да излегува со Хари сфати дека тоа не е добра идеја. Боже мој, тоа е удар за Хари и кралското семејство. „Хари ѝ кажа за животот во кралското семејство, но таа очигледно не сакаше да слуша“, изјави Левин.

– Кралското семејство е за амбиција во однос на должноста и давањето. Не се работи за достигнување на врвот. Зошто сето тоа беше толку тешко за неа? Затоа што нема да прифатат каде се и да го искористат најдоброто од тоа. Имаше бебиситерка кога повеќето не можеа. Рече дека ќе ја види вистинската, па мораше да ја оправда амбицијата што ја носи – заврши Левин.

 

Meghan Markle, Megan Markl

 

Кралскиот експерт Ричард Фицвилијамс изјави дека со ова гостување Меган покажала дека чувствува дека е издвоена.

Исто така, за време на првата епизода на подкастот, Меган „испука уште една стрела“ кон кралското семејство бидејќи тврдеше дека била принудена да продолжи со својата турнеја низ Јужна Африка и покрај тоа што била оставена во солзи кога нејзиниот син Арчи за влакно избегнал пожар во неговата спална соба.

Меган опиша како ситуацијата нема смисла:

– Одржав говор во Јужна Африка пред жени и девојки. После тоа влеговме во автомобилот, кога ни кажаа дека има пожар во куќата, во собата на бебето. Веднаш се вративме и, како и секоја мајка, ти си потресена и во солзи. И што требаше да правиме? Излеговме и направивме уште еден официјален ангажман. Си реков тогаш дека ова нема никаква смисла – беше отворена Меган.

Меган го започна подкастот со насмевка, велејќи дека е среќна што е самата, што зборува и е „нефилтрирана“, навестувајќи дека ќе открие уште неколку факти за кралското семејство.