Благодарение на нејзиниот мал црн фустан, познатите костуми и парфемот „Шанел 5“, модната икона Коко Шанел е одговорна за трансформирање на вкусот на модерната жена на 20 век, а нејзиното име стана синоним за беспрекорна модна смисла. Меѓутоа, во последниве години, достапноста на декласифицираните документи на француската влада ја откри нејзината колаборационистичка природа и нејзината тајна работа за нацистичкото воено разузнавање за време на Втората светска војна.

Родена во сиромаштија во 1883 година и испратена во сиропиталиште на 12-годишна возраст, Шанел го надмина тешкото детство за да дебитира во својата визионерска женска облека во Првата светска војна. Нејзиниот метеорски подем ја турна во стратосферата на најмоќните и највлијателните личности во Европа.

Благодарение на дружењето со уметничките великани како Пабло Пикасо и Серж Диагилев, пријателството со Винстон Черчил и љубовницата на Хју Ричард Артур Гросвенор, војводата од Вестминстер, важноста и врските на Коко Шанел ѝ помогнаа да ја поврати контролата врз нејзиниот живот бидејќи силите на Адолф Хитлер почнаа да се зближувајќи се со нивните германски соседи во доцните 1930-ти.

.

Coco Chanel, Koko Šanel

Кон крајот на 1923 година, Коко Шанел го запознала вториот војвода од Вестминстер на вечера во Монте Карло. Шанел стануваше еден од најпрепознатливите дизајнери на облека во светот, а војводата Хју Ричард Артур Гросвенор беше најбогатиот човек во Британија.

Војводата, познат на семејството и пријателите како Бендор (по пастувот на неговиот дедо кој победи во Дерби) беше оженет со неговата втора сопруга во тоа време, Виолет Мери Нелсон. Тоа не ги спречи да имаат афера по неколку месеци додворување на Шанел.

Шанел излегувала со германски воен офицер

Откако нацистите го окупираа Париз во 1940 година, според порталот „Биографија“, Шанел застана на страната на баронот Ханс Гунтер фон Динклаге, офицер на Абвер, германската воена разузнавачка служба. Нивната романса ѝ дозволи на Шанел да се пресели во удобни простории во хотелот Риц во Париз, потоа во германското седиште, а таа одржуваше цврсто вкоренета позиција во високото општество, во кое се инфилтрираа и германските офицери.

Односот на Шанел со Динклиџ, исто така, и овозможи да се занимава со важни лични работи. Најитна беше нејзината потреба да обезбеди ослободување на нејзиниот внук Андреа Палас, кој беше затворен во германски концентрационен логор во 1940 година.

Секако, тука беа и нејзините деловни интереси. Од 1924 година, кога еврејското семејство Вертхајмер го поддржа лансирањето на нејзината линија парфеми во замена за поголемиот дел од профитот, модниот гигант се обидува повторно да преговара за поповолни деловни услови. Во тој момент, со законите за „аријанизација“ кои ги принудија Евреите да излезат од бизнисот, Шанел ја виде својата шанса да ја врати профитабилната гранка на нејзината модна империја.

Шанел стана агент на Abwehr F-7124 во 1941 година.

Динклаџ го запознал својот љубовник со друг познат агент на Абвер, баронот Луис де Вауфрланд, кој наводно ветил дека ќе и помогне на Шанел да го ослободи нејзиниот внук во замена за нејзината услуга во Берлин. Некаде во 1941 година, Шанел беше регистрирана како агент Ф-7124, со кодно име „Вестминстер“, по нејзиниот поранешен љубовник.

Со задача да добие „политички информации“ од колегите во Мадрид, Шанел патувал во шпанскиот град неколку месеци во средината на 1941 година со Вофрланд, под превезот на „деловни обврски“. Според книгата на Хал Вон, Спиење со непријателот, постои запис од нејзината вечера со британскиот дипломат Брајан Валас, за време на која таа лежерно разговарала за животот во окупираниот Париз и за непријателството меѓу Французите и Германците. Не е јасно дали интеракциите на Шанел во Мадрид придонеле на кој било начин за какви било последователни дејства на нацистите, но очигледно беше дека информациите што таа им ги пренела биле доволни да ги импресионираат надзорниците на Абвер, дозволувајќи нејзиниот внук Паласе да биде ослободен.

Сепак, нејзината желба да ја поврати заработката од парфемот – влезе во ќорсокак. Шанел дознал дека Вертхајмерците ја префрлиле контролата на компанијата на не-Евреин Французин по име Феликс Амиот пред да побегнат во Соединетите држави.

Таа беше разоткриена како германски шпион во 1944 година.

Некаде кон крајот на 1943 година и почетокот на 1944 година, во време кога светската плима веќе се сврте против Германија, Шанел беше ангажиран од СС генералот Валтер Шеленберг за друга мисија. За време на операцијата, наречена „Modellhut“ (на германски „шапка за модел“), Шанел требало да ја искористи својата лична врска со Черчил, тогашниот премиер на Англија, за да му ја пренесе информацијата дека многу високи офицери на СС сакале да се стави крај на крвопролевањето.

 

Coco Chanel, Koko Šanel

По тој повод Шанел го организираше ослободувањето на Вера Ломбарди, нејзината и пријателката на Черчил, од италијански затвор. Тие отпатуваа со Динклиџ во Мадрид, каде на Ломбарди му беше наложено да го достави писмото на Коко Шанел до Черчил во британската амбасада. Сепак, овој план беше разнесен кога Ломбарди ги разоткри Шанел и нејзините соработници како германски шпиони.

Ломбарди беше вратен во притвор, а Шанел успеа безбедно да се врати во Париз.

Избегна казна и избришани докази за соработка со Абвер

Во август 1944 година, неколку месеци по фијаското во Мадрид, француските сили го вратија Париз од Германците. Со нејзината репутација на „хоризонтален соработник“, Шанел беше доведена на сослушување пред Комитетот за чистка на слободна Франција. Набрзо била ослободена и веднаш побегнала во Швајцарија.

По завршувањето на војната, таа била повикана пред францускиот суд да одговори врз основа на сведочењето на уапсените германски офицери кои ја поврзувале со Абвер. Таа некако успеа да се извлече од неволјата, потврдувајќи дека Вофрланд ветила дека ќе го извлече нејзиниот внук од затвор, но жестоко го негираше степенот на нивната интеракција.

 

Coco Chanel, Koko Šanel

Според „Спиење со непријателот“, Шанел исто така се погрижила да ги избрише доказите за нејзините постапки секогаш кога е можно. Откако дознал дека тогашниот болен генерал Шеленберг планира да ги објави своите мемоари, Шанел ги платил сите медицински сметки и финансиски го обезбедил семејството. Мемоарите на Шеленберг, кои подоцна беа објавени, не ја спомнуваат нејзината вмешаност како агент на СС.

На крајот на краиштата, Шанел никогаш не претрпе никакви последици за воените односи со нацистите. Нејзиното враќање во светот на модата беше прославено во 1954 година, со помош на истото семејство Вертхајмер, против кое таа се бореше толку многу години и ги живееше годините како славна личност, пред нејзината смрт во хотелот Рик во 1971 година.