Холивудската дива применува успешна едноставна рутина.

Никол Кидман, „порцеланската кукла“ на Холивуд, како што многумина ја нарекуваат, поради совршено симетричното лице и проѕирниот, аристократски тен, ги откри малите едноставни трикови кои ги користи за да го одржи своето лице свежо и младо.

Иако многумина ја обвинуваат за пластични операции, Никол тврди дека покрај ринопластиката која никогаш не ја криела, не е поддржувач на естетските корекции, туку на козметичката нега на лицето.

– Навистина мислам дека помалку е повеќе. Не би рекол дека имам специфична рутина која ја следам бидејќи се менува во зависност од местото каде престојувам, работата што ја работам и климатските услови.

Но, она што секогаш ми е незаменливо е редовното чистење со мицеларна вода, масло, хидратантен серум за очи и лице, како и мелем за свежи усни.

Холивудската дива секогаш носи крема со висок заштитен фактор 50+, дури и во текот на зимата. Таа се колне и во хидратација.

– Многу, многу вода! Кога се подготвувам за важен настан, го удвојувам внесот на течности, вели една убава Австралијка.

По неколку години поминати во кампот на русокосите, Никол конечно полека и се враќа на вистинската боја на коса – ѓумбир, а тоа го сподели со своите следбеници на „Инстаграм“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nicole Kidman (@nicolekidman)