Суви и здодевни усни – никогаш повеќе!

Нема ништо подосадно од суви, испукани усни среде зима, освен што е тоа здодевно – дури е и болно кога станува збор за нивно чепкање. Па прекрасните вкусни бакнежи се претвараат во пекол! Но повеќе не. Низ лавиринтите на некои истражувања од страна на познати светски доктори пробавме за вас да ја откриеме тајната како да ги заштитите вашите усни. 

Тајната за мазни усни што може да се бакнуваат се крие во добра рутина за нега на усните“,вели д-р Мишел Грин, козметички дерматолог од Њујорк,. Усните често се игнорираат кога станува збор за рутините за убавина. Но, за разлика од остатокот од телото, усните немаат мрсни жлезди, па затоа не можат да произведуваат сопствена влажност“.

За среќа, на пазарот има многу одлични производи кои можат да ви помогнат да ги одржите вашите усни во навистина добра форма. Од масла за усни до пилинг за усни и сè помеѓу, експертите ги споделуваат своите совети за одржување на здрав изглед на усните.

1: Читајте ги етикетите и барајте состојки кои се добри за вашите усни.

Според д-р Микеле, најдобрите состојки што треба да ги барате во производите за усни се хијалуронска киселина, витамин Е, шеа путер, пчелин восок и мед. Хијалуронската киселина е нашироко позната и препознатлива по својата способност да обезбедува и одржува влага, витаминот Е ја зајакнува и заштитува кожата од оштетување и знаци на стареење. Пчелин восок и шеа путер помагаат да се заглави влагата и да се омекнат усните, додека медот делува како пилинг.

2: Користете масла за усни во постудените месеци.

Маслата за усни се одлични бидејќи обезбедуваат хидратација на усните и ги уредуваат усните. Тие се разликуваат од балсамите и хидрантните кармини по тоа што маслата продираат подлабоко и побрзо, обезбедувајќи подолга хидратација. Ги одржува усните здрави од внатре кон надвор. Балзамите и хидратантните кармини седат на врвот на усните и не продираат, затоа не обезбедуваат долготрајна хидратација – што е неопходно во зимно време.

 3: Започнете ја вашата рутина со пилинг за усни.

Ако имате сува, ронлива кожа на усните, важно е да започнете со пилинг за усни. Пилингот за усни може да го изработите и сами. Доволно е да имате мед, шеќер, кафе и кокосово масло и нежно да ги масирате усните секоја вечер. Ова ќе ги острани мртвите клетки од вашите усни и целосно ќе ги спреми за долго бакнување.