Џенифер Гвин продавала ретко видени фотографии и ѓердан што и го подарил најбогатиот човек на светот.

Џенифер Гвин, поранешна девојка на главниот извршен директор на Tesla, Илон Маск, продаде сувенири од нивното време заедно за 165.000 долари на аукција.

Лоцот, продаден од RR Auction во Бостон, главно беше составен од фотографии од деновите на парот кога и двајцата студираа на Универзитетот во Пенсилванија, плус роденденска честитка и накит.

Ѓердан од 14к злато со мал зелен смарагд беше најскапиот предмет, со цена од 51.008 долари.

Маск и го подари како роденденски подарок на г-ѓа Гвин, а ѓерданот беше со две оригинални фотографии од парот – едната на која се прикажани како стојат со мајката на г-дин Маск, Меј, за време на посетата на Њујорк (со печат до 13 мај, 1995 г.), а другиот г-дин Маск и г-ѓа Гвин позираа со уште четворица други резидентни советници пред свеченото свечение на крајот на годината на Универзитетот во Пенсилванија во 1995 година.

„Кога отидовме да ја посетиме мајката на Илон во Торонто за време на божиќниот распуст во 1994 година, Илон ми ги даде и малата белешка „љубов, љубов, љубов“ и ѓерданот“, се цитираше г-ѓа Гвин во описот на лозата на аукцијата RR. веб-страница.

„Мајка му имаше голем број од овие ѓердани во футрола во нејзината спална соба и Илон ми кажа дека се од рудникот за смарагд на неговиот татко во Јужна Африка – тој извади еден од куќиштето. И бидејќи не му добив ништо како подарок за Божиќ (и се чувствував многу виновен за тоа), тој рече дека ланчето ќе го сметаме за ран роденденски подарок за мене.

„Го носев ѓерданот неколку години и надвор, но главно беше во мојата кутија за накит во последните 10 години (секако, секогаш ме потсетува на Илон).

Роденденската честитка, за која се вели дека е во многу добра состојба, потпишана од г-дин Маск, е продадена за 16.643 долари.

Најскапата фотографија продадена за 21.889 долари. На него е прикажан г-дин Маск како 23-годишен старец на Универзитетот во Пенсилванија, како „наопаку се глупира на подот од студентската соба на неговата девојка Quadrangle во 1994 година“, според описот на парцелата.
Илон обично беше многу воздржан, но понекогаш стануваше многу глупав и сакаше да се смеам заедно со него. Затоа решив да го документирам навистина насмеан“, рече г-ѓа Гвин.

Друга фотографија на која г-дин Маск се релаксира е продадена за повеќе од 10.000 долари.

Г-дин Маск, кој е и основач на SpaceX, е најбогатиот човек на светот. Тој има нето богатство од 264 милијарди долари според индексот на милијардери на Блумберг, пред Гаутам Адани (147 милијарди долари) и Џеф Безос (147 милијарди долари).

„Раскинавме непосредно пред тој да почне да го освојува светот“, изјави г-ѓа Гвин за The Boston Globe.