Алдо Ципуло, дизајнерот зад иконските нараквици на Картие, Love и Juste un clou, е прославен во новата книга што фрла светлина врз неговата извонредна кариера.

Кога Алдо Ципуло ја создаде нараквицата Cartier Love во Њујорк во 1969 година, таа најави ново доба на модерноста во начинот на кој носиме накит. Ова унисекс златно парче со своите ситни завртки со потпис ја предизвика традиционалната идеја дека главната улога на накитот е да го претставува вашиот статус и богатство. Тој беше дизајниран не за посебни прилики, туку за секојдневно носење, прицврстувајќи се на зглобот со сопствен скапоцен шрафцигер. „Го доловуваше духот на времето кога сексуалното ослободување и обичниот луксуз доаѓаа до израз“, вели Вивиен Бекер, авторка на новата книга „Cipullo: Making Jewelry Modern“, која е објавена во четврток.

Повеќе од 50 години по нејзиното создавање, нараквицата Love останува главен столб на купот на нараквици на многу модни уредници денес, постојано рангирана како едно од најгугланите парчиња накит во светот и со завидна способност да ја задржи својата вредност при препродажба (Love нараквиците почнуваат од 6.000 фунти). Сепак, талентите на Ципуло се протегаа многу подалеку од неговата најпозната креација. „Тој беше многу ретка работа: дизајнер на накит кој го разбира дизајнот во најширока смисла на зборот“, објаснува Бекер. „Има толкава длабочина на значење во неговата работа што тој се издигна над светот на накитот за да стане еден од ретките луѓе кои навистина го претставуваат најдоброто од дизајнот на 20 век“.

Image may contain Human Person People Performer Family and Elizabeth Taylor

На многумина им е познато името на Ципуло (тој е единствената личност до сега дозволено да го потпише своето име на неговите дизајни покрај познатото лого на Картие), но малкумина знаат многу повеќе за него освен нараквицата Love и нараквицата за нокти Juste un Clou што ја создаде во 1972. Сепак, сето тоа ќе се промени со објавувањето на книгата, која ја открива вистинската големина на генијалноста на Ципуло и возбудливиот живот што тој го водел во срцето на креативната сцена на Њујорк пред да умре од двоен срцев удар во 1984 година, на само 48 години. „Сакам светот да знае колку талентиран бил Алдо. Неговата кариера не беше само еден иконски дизајн, тој можеше да направи сè“, вели Ренато Ципуло, неговиот брат и коавтор на книгата, кој денес е одговорен за архивата од илјадници дизајни на Алдо за сè, од убав до висок накит. Маици до мебел.

Алдо Ципуло е роден во семејство на златари во Неапол во 1935 година. Израснат во Рим, тој и неговите четворица помали браќа и сестри требаше да работат секој ден после училиште за нивниот суров авторитарен татко. Ренато вели дека шармантниот и креативен Алдо уште на рана возраст бил фиксиран со бегството од под будното око на неговиот татко и бил инспириран од растечкото влијание на американската култура во повоена Италија и популарноста на филмските ѕвезди како Марлон Брандо и Џејмс Дин. „Тој отсекогаш сонувал да оди во Америка“, со љубов ми раскажува Ренато, самиот златар, во телефонско интервју од Њујорк, каде што сè уште живее.

На многумина им е познато името на Ципуло (тој е единствената личност до сега дозволено да го потпише своето име на неговите дизајни покрај познатото лого на Картие), но малкумина знаат многу повеќе за него освен нараквицата Love и нараквицата за нокти Juste un Clou што ја создаде во 1972. Сепак, сето тоа ќе се промени со објавувањето на книгата, која ја открива вистинската големина на генијалноста на Ципуло и возбудливиот живот што тој го водел во срцето на креативната сцена на Њујорк пред да умре од двоен срцев удар во 1984 година, на само 48 години. „Сакам светот да знае колку талентиран бил Алдо. Неговата кариера не беше само еден иконски дизајн, тој можеше да направи сè“, вели Ренато Ципуло, неговиот брат и коавтор на книгата, кој денес е одговорен за архивата од илјадници дизајни на Алдо за сè, од убав до висок накит. Маици до мебел.

Алдо Ципуло е роден во семејство на златари во Неапол во 1935 година. Израснат во Рим, тој и неговите четворица помали браќа и сестри требаше да работат секој ден после училиште за нивниот суров авторитарен татко. Ренато вели дека шармантниот и креативен Алдо уште на рана возраст бил фиксиран со бегството од под будното око на неговиот татко и бил инспириран од растечкото влијание на американската култура во повоена Италија и популарноста на филмските ѕвезди како Марлон Брандо и Џејмс Дин. „Тој отсекогаш сонувал да оди во Америка“, со љубов ми раскажува Ренато, самиот златар, во телефонско интервју од Њујорк, каде што сè уште живее.

Image may contain Tie Accessories Accessory Human Person Clothing Apparel Necklace Jewelry Suit Coat and Overcoat

Алдо конечно пристигна во Њујорк во 1959 година, а во 1961 година почна да работи за врвниот златар од Менхетен Дејвид Веб. 1960-тите и 1970-тите беа време кога градот, кој беше во економски и социјален пад, исто така бликаше со креативност благодарение на пријателите на Ципуло, Енди Ворхол, и други уметници кои ги искористија неговите евтини кирии. Харизматичниот и убав изглед Ципуло брзо стана дел од општествениот сет на Њујорк и тој продолжи да дизајнира за Tiffany & Co, каде што внесе богата скулпторска динамика во Blue Book, високата колекција накит на Тифани.

До крајот на 1960-тите, неговите дизајни за њујоршкиот златар го одразуваа графичкиот модернизам по кој подоцна стана познат, а дури кога му истекуваше договорот во 1969 година, романтичното раскинување го наведе да ја замисли нараквицата Love. Инспириран од американските продавници за хардвер што сакаше да ги посетува со својот брат, навидум минималистичкиот, функционален дизајн всушност имаше длабоко романтична намера да ги задржи сеќавањата на изгубената љубов. „Се чувствував многу тажно. Сакав нешто што никој не може да ми го одземе. Барав постојан симбол на љубовта“, рече тој. Дури кога Тифани го одби дизајнот, Ципуло го однесе на Картие.

Image may contain Dance Pose Leisure Activities Human Performer Person Dress Clothing Apparel and Evening Dress

Во тоа време, Картие Њујорк беше управуван независно од Картие Париз, а неговиот главен извршен директор Мајкл Томас веднаш ја укина понудата на Ципуло за дизајнот. Нараквицата беше непосреден успех, усвоена од познати личности од Елизабет Тејлор и Ричард Бартон (кои, наводно, биле еден од бројните познати парови кои добиле пар љубовни нараквици од Картие), до Софија Лорен и принцезата Каролина од Монако. Али МекГроу, женскиот актер со најголема заработка од раните 1970-ти, носеше таков подарок од нејзиниот сопруг, филмскиот продуцент Роберт Еванс. Всушност, таа го носеше за време на снимањето на The Getaway од 1972 година, филмскиот сет каде што славно се заљуби во нејзиниот колега и иден сопруг, Стив Меквин.

Image may contain Human Person and Face

Самиот Ципуло продолжи да создава повеќе иконски дизајни за Картие, вклучувајќи ја нараквицата за нокти – продолжение на хардверската тема што ја сакаше – артикулираниот приврзок Рака на срцето заснован на античкиот симбол Хамса, кој го носеа сите од Елтон Џон до Елен Бурстин. во The Exorcist, и мноштво други остварени дизајни на високиот накит. „Сосема е невозможно да се замисли Картие денес без придонесот на Алдо Чипуло. Тоа беше несомнено совршена средба помеѓу самата природа на Картие и талентот на Ципуло“, вели Пјер Рајнеро, директор за имиџ, стил и наследство во Картие Интернешнл.

По Картие, следеше една деценија на независен дизајн за време на која Ципуло стана славна личност сам по себе и се насочи кон сè, од мода до машки накит. Додека неговото наследство најпознато живее преку неговите креации за Картие, Ренато се надева дека книгата ќе ја оживее енергичната личност и трајниот талент на италијански дизајнер кој го остварил својот сопствен американски сон.