Тимот што ќе победи на светското првенство ќе добие сума од 42 милиони долари

Светското првенство во Катар стигна до полуфиналната фаза и натпреварувањето постепено се ближи кон крајот. Хрватска, Аргентина, Франција и Мароко се четирите селекции кои резервираа пласман во полуфиналето. Секоја од овие четири големи нации која ќе ја освои титулата на Светското првенство ќе добие сума од 42 милиони долари од ФИФА.   View this post on Instagram   A post shared by Pubity...

Види повеќе

Импресивната кариера на Серена Вилијамс: 9 ѕвездени моменти кои ја променија историјата на женскиот тенис

Серена заминува во пензија, а зад неа се овие моменти кои придонесоа за тенисерките и тенисерките. Во септемвриската насловна страница на магазинот „Вог“, Серена Вилијамс објави дека се повлекува од професионалниот тенис. Опишувајќи ја одлуката како „транзиција и еволуција“ бидејќи сè повеќе го насочува своето внимание кон нејзината работа како претприемач, филантроп и мајка на четиригодишната ќерка Олимпија, Вилијамс ќе ја заврши својата кариера како една од најголемите тенисерки на сите времиња. . Откако ја освои својата прва голема титула во сингл на УС Опен во 1999 година, Вилијамс има освоено 23 грен слем титули – рекорд за кој...

Види повеќе

Мбапе, француски фудбалер: Целата заработка од репрезентацијата ја донира на деца со пречки во развојот

Килијан Адесанми Лотин Мбапе, француски репрезентативец е роден на 20 декември 1998 година во Франција. Во истата година кога е роден, неговата земја го освои Светското првенство во фудбал. Тој израснал во париското предградие Бонди, каде често се случувале немири, грабежи и тепачки. Немирите во 2005 година беа меѓу најлошите, бидејќи беа изгорени многу автомобили и јавни згради. Неговиот татко се обидувал на секој начин да го заштити својот син, но она што било позитивно за Килијан е тоа што бил опседнат со топката. Опсесијата на Мбапе отиде дотаму што ја носеше фудбалската топка во кревет и ја користеше...

Види повеќе

Новак и Јелена Ѓоковиќ за тешките почетоци: Моравме да се снајдеме за да опстанеме

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Новак Ѓоковиќ, благодарение на професионалните достигнувања, успеа на себе и на своето семејство да си обезбеди удобен живот. Семејството Ѓоковиќ ужива во луксуз и многубројна стока која ретко кој може да си ја дозволи, па на нивниот список на имот се и приватен авион, како и многу други скапи „играчки“. Бидејќи Новак годинава заработи рекордни пари на завршниот турнир, новинарот се инспирираше да постави малку провокативно прашање: – Дали гледате само долари или уште размислувате за тенис? – Воопшто не гледам долари, гледам само евра – се пошегува славниот тенисер, навраќајќи се...

Види повеќе

(ВИДЕО)Најк ја објави својата официјална реклама за Светското првенство во Катар

Најк ја објави својата официјална реклама за Светското првенство во 2022 година, а обожавателите на интернет ја нарекуваат една од најголемите направени досега. Видеото започнува со група научници кои ја телепортираат француската суперѕвезда Килијан Мбапе во просторија за тестирање заедно со бразилската легенда Роналдињо, кој е дигитално обезстарен за да изгледа како во неговата раскошност во Барселона. Остани со нас. Станува...

Види повеќе

Најголемиот американски обложувач ја освои „рекордната“ награда од 75 милиони долари

Еден магнат за мебел влезе во историјата со собирање над 75 милиони долари од добивки во облог по триумфот на Хјустон Астрос во Светската серија во саботата вечерта (6 ноември). За душекот Мек, како што е љубезно познат, се вели дека вложил околу 8,5 милиони долари на неговата сакана Астрос, која ја запечати победата од 4-1 над Филаделфија Филис во натпреварот број 6 и ја освои нивната втора последователна титула во Светската серија. 71-годишникот, чие вистинско име е Џим Мекингвејл, го помина викендот, откако го исфрли првиот терен пред историскиот натпревар 6. Мек можеше да се види како радосно...

Види повеќе

Се отвора првиот официјален светски бар во Формула 1

Обожавателите на Формула 1 треба да го добијат врвното искуство во Ф1, со официјалното отворање на аркадата во Лондон, што ќе го комбинира сиот луксуз на спортот со шансата да ги испробаат вештините потребни за да се биде возач. Оние кои ќе ја посетат аркадата, во Лондон, ќе добијат шанса да се тркаат на која било од официјалните патеки од целиот свет, со 60 машини. Тој треба да биде отворен следниот месец, со отворени врати за јавноста на 24-ти ноември, а ќе се наоѓа во One New Change, St Pauls. Идејата за аркадата е составена од Kindred Concepts и...

Види повеќе

Роџер Федерер и Рафаел Надал во солзи додека швајцарската легенда ја завршува блескавата кариера со емотивно збогување

Роџер Федерер и Рафаел Надал останаа во солзи додека 20-кратниот главен шампион емотивно се збогуваше со професионалниот тенис на Лејвер купот. На почетокот на овој месец, Федерер (41) објави дека ќе се повлече од тенисот на највисоко ниво по настанот овој викенд во О2 Арената во Лондон. Федерер се здружи со својот голем ривал Надал за да го одигра својот последен натпреварувачки натпревар во петок – меч во двојки за мажи против американската двојка Џек Сок и Френсис Тиафо на годишниот тимски настан меѓу Европа и остатокот од светот. Но, за Федерер немаше да има крај од бајките, а...

Види повеќе

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

FACEBOOK

СОЦИЈАЛНИ МЕДИУМИ