Рационалното купување штеди од финансиски загуби и ни овозможува да купиме нешто што ни е навистина важно со заштедените пари.

Дали само размислувате колку би било добро да имате фонд за врнежливи денови – а тоа е чекор кон посакуваната цел. Има помалку пречки кои не делат од идеја до реализација отколку што изгледа на прв поглед, дури и ако сме склони кон импулсивни купувања. Ова е она што е пожелно да се откаже.

Импулсивноста и парите не се добри „пријатели“, особено ако живеете од плата до плата и никогаш немате доволно. Што да направите, како да заштедите со просечен приход и да се спротивставите на налетот што ве искушува од полиците? Најважниот збор за паметење во приказната за штедење е – план. Планираниот шопинг е најефективниот лек против импулсот „ќе купам на рати, нема ни да почувствувам“.

image

Затоа, планирањето, добрата организација и дисциплината не водат кон подобро салдо на тековната сметка. Да почнеме со наједноставната, шопинг „намирница“. Пред да стапнете на пазарот, запишете на вашиот мобилен телефон или на хартија што ви треба, но навистина треба да купите. Пред тоа, отворете го фрижидерот, сликајте ја ситуацијата, размислете каква храна ќе ви треба во следната недела, проверете дали веќе имате нешто од горенаведеното во оставата, на пример, лименки туна за брза, летна салата на која сте заборавиле) и дури потоа додадете ја вашата желба на листата.

Бидејќи неделните специјалитети постојано не „закачуваат“ затоа што е со намалена цена, вреди, треба да го искористите моментот – прифатете ја студената вистина дека можеби затоа сте во вечното црвено на тековната сметка. Заборавете на акциите заради акција, нема „можност“ ако навистина, навистина, навистина не ви треба. Заштедете ја сумата што сте ја заштедиле со воздржување од примамливиот повик на „договор на неделата“ на страна.

image

Како таа сума ќе се зголемува од недела во недела, кога ќе ја достигнете претходно поставената цел од 2000, 4000, 7000 денари – колку повеќе, толку подобро – но ако е 500 денари затоа што немате повеќе, тоа е во ред. Во тој процес ја научивте и дефиницијата за импулсивно купување: тоа е непланирано трошење без претходно да проверите дали ви е потребно, без да ги пресметате последиците за вашата тековна сметка. Скратената дефиниција гласи: кога во продавницата го „напумпате“ срцето до максимум, но го исклучувате мозокот.

Трикови на занаетот

Втората работа што ја заштедуваме е строго да се придржуваме до списокот. Тактиката на трговците на мало често вклучува преместување на предмети од една локација или полица на друга. Тие сметаат на фактот дека додека го барате она што навистина ви треба, ќе купите нешто друго, погодно и непотребно. Колку подолго сте во продавницата, толку се поголеми шансите за импулсно купување. Не се откажувај! Погледнете ја листата и само бидете храбри, доволно сте силни и можете да одолеете. Друг трик на маркетерите е музиката. Смирувачки е, релаксирачки, донекаде потсетува на велнес, колку повеќе се опуштите и се занесувате од моментот, толку е поголема опасноста од импулсивно купување. Третата работа е да не одите гладни да пазарувате намирници. Тумрениот стомак и посетата на супермаркет или пазар едноставно не одат заедно.

Дали сте размислувале што прават богатите луѓе додека пазаруваат? Штедат на ситници, секогаш бараат промени, не се расфрлаат. Тоа се корисни навики, треба да се усвојат. Последново значи дека заборавате да ја посетите продавницата додека не ги потрошите сите намирници планирани за тековната недела. Не постои „Би сакал поинаков вид на чипс“ или „Навистина би сакал диња, а не лубеница“. Колку и да изгледа мала заштедената сума на крајот на месецот, тоа значи многу бидејќи суштината на штедењето е во ситниците. Не велат само: „Зрно до зрно, палата“.

Имено, во ред е да плаќате тура во кафуле со пријателите, но не е добро секогаш да бидете тој што плаќа. Кога почитувате, воведете реципроцитет или подели ја сметката. Тоа е во ред, богатите го прават тоа редовно.

Ако ги следите горенаведените чекори, најважно е на линија: пазарење, при што е пожелно да останете во продавницата што е можно подолго. Тоа е она што долго време го посакуваме, поскапи предмети кои долго време планираме да ги купиме, ги следиме нивните цени, ги споредуваме и го чекаме вистинскиот момент за нов фрижидер, софа, кујна или спална соба.

image

Паметно купување

Подготвени сме како „специјалци“, знаеме каде, што и како. Внимаваме на секој детал, купуваме без брзање бидејќи избрзаноста може скапо да не чини, ги читаме и ситните букви на договорот за бескаматно купување на рати: можеби, кој знае, пишува дека под одредени услови каматата сепак се пресметува ? Причината зошто дојдовме до овој значаен чекор напред е заштедата. Малку по малку, со месеци… Посебна радост е да се купува со заштедените пари, без грчеви во стомакот и страв што ќе се случи ако доцни исплатата.

На крајот од приказната за првите, мали и најважни чекори во штедењето, ги избегнавме клишеата „жени и чевли“, „жени и облека“, „жени и чанти“ и слично… Затоа што не се точни , да не зборуваме дека се родови стереотипни, дури и навредливи. Дали сте слушнале или прочитале дека во исто светло се пишува за мажите и нивните „играчки“ за хоби? На пример, за риболовните трски пред да дојдете на море? Жените знаат кога да купат нов пар „чевли“, облека. Се сеќаваме на добри продажни места, ги споредуваме и истражуваме цените, чекаме сериозни попусти, не се расфрламе. Реновирањето на вашата гардероба со летен попуст, притоа следејќи ги нашите совети применливи за секое купување, е паметна инвестиција.