„Bullet Train“ на Sony ја напушти станицата, со заработка од 4,6 милиони долари на домашниот бокс офис во прегледите во четвртокот навечер.

Со ѕвездата Бред Пит на диригентската фотелја, „Bullet Train“ се надева дека ќе го помине викендот со вкупна заработка од 30 милиони долари и место бр. 1 на бокс-офисот. Sony потроши 90 милиони долари за производство на акциониот филм со високи октани, плус милиони повеќе за маркетинг, така што „Bullet Train“ ќе треба да продолжи да ги пробива билетите во текот на летото за да ја оправда својата цена.

Од Дејвид Лајч, режисерот-продуцент кој стои зад акционите филмови како „Џон Вик“, „Атомска русокоса“, „Дедпул 2“, „Никој“ и „Брзи и бесни подароци: Хобс и Шо“, „Воз со куршуми“ следи атентатор по име Бубамара (Пит) кој се соочува со смртоносен тим убијци во брз воз од Токио до Кјото. Актерската екипа на слатки платеници ги вклучува Арон Тејлор-Џонсон, Џои Кинг, Брајан Тајри Хенри, Мајкл Шенон, Сандра Булок и Бенито А. Мартинез Окасио, познат како Лош зајаче.

„Bullet Train“ е наменет за возрасни мажи, кои се појавуваат во кината со полна сила, но тие главно одат на најновиот филм за суперхерои (како „Thor: Love and Thunder“ и „Doctor Strange во мултиверзумот на лудилото ”) или продолженија (како „Top Gun: Maverick“ и „Jurassic World: Dominion“).

Овој викенд ќе биде добар тест за тоа колку публиката ќе биде желна да проба оригинална понуда. Покрај „Bullet Train“, комедијата на Universal „Easter Sunday“, со Џо Кој во главната улога, се стреми за отворање од 5 до 7 милиони долари во својот деби викенд. Тинејџерската серија „Bodies Bodies Bodies“ на А24, во која главните улоги ги толкуваат Амандла Стенберг, Марија Бакалова, Ли Пејс и Пит Дејвидсон, исто така добива ограничено издание во Њујорк и Лос Анџелес.